• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Ministri i Zhvillimit ekonomik të Kosovës Valdrin Lluka viziton Toronton

06.03.2019 - Kanada - Hits:229

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, i shoqëruar nga deputetja Sala Berisha Shala dhe kryetari i Bordit të “Trepçës”, Ardian Syla, kanë zhvilluar një vizitë 3 ditore në T...

Thesari kanadez i Kleinburgut

26.02.2019 - Kanada - Hits:404

Në Kleinburg, një qytezë afër Torontos ndodhet një thesar. Kush është i interesuar në gjuetinë e thesareve të artit ndoshta e kupton që bëhet fjalë për “McMichael Canadian Art Coll...

Toronto - Ceremoni zyrtare në Queen’s Park për 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosov…

30.01.2019 - Kanada - Hits:428

11-vjetori i Pavarësisë së Kosovës do të mbledhë shqiptarët e Kanadasë në Queen’s Park, Toronto, sheshin përpara Parlamentit provincial, më 17 shkurt, ora 11 paradite. Aty, Konsul...

Photo credit: Elbarin Kalaj

Toronto mbuluar me dëborë

29.01.2019 - Kanada - Hits:413

Pas stuhisë së djeshme të dëborës që s’kishte të pushuar, sot Toronto është me diell. Por kjo nuk do të thotë që akujt kanë shkrirë, as edhe dëbora ku tek-tuk janë hedhur thasë kri...

Një vështrim mbi letërsinë kanadeze dhe diçka mbi krijuesit shqiptarë në Kanada

23.01.2019 - Kanada - Hits:506

Këtë vit (2017) Kanadaja festoi 150-vjetorin e themelimit të Konfederatës Kanadeze. Edhe historia e mirëfilltë e letërsisë kanadeze lidhet me këtë datë historike. Historia e letër...

Foto nga Darren Calabrese / THE CANADIAN PRESS)

Çfarë do të jetë hapur/mbyllur në Toronto në vigjilje dhe ditën e parë të Vitit …

30.12.2018 - Kanada - Hits:439

Jemi në prag të Vitit të Ri 2019 dhe si në çdo festë njerëzit kanë disa ditë pushimi. Çfarë të bëjnë gjatë këtyre ditëve? Të shkojnë në kinema, shopping, të argëtohen diku? Por a j...

Krishtlindje në Kanada! 

23.12.2018 - Kanada - Hits:366

Kanadaja është një vend ku jetojnë njerëz të kulturave të ndryshme. Prandaj ekzistojnë plot tradita lidhur me Krishtlindjen, të ardhura prej influencës së  Francës, Anglisë, Irland...

Diplomacia Kosovë-Kanada shënon suksese! Po Shqipëria?

20.12.2018 - Kanada - Hits:445

Ambasada e Republikës së Kosovës në Kanada, bën me dije përmes një statusi në faqen e saj zyrtare në Facebook se është njoftuar dje më 19 dhjetor nga autoritetet kanadeze, se Marrë...

Toronto: Hap dyert për publikun ekspozita e piktorëve shqiptaro-kanadezë

14.11.2018 - Kanada - Hits:552

Nga dje, në ambientet e ARTUSIASM ART GALLERY, 1684 St. Clair Avenue West, Toronto, janë vendosur 93 punime të 26 piktorëve shqiptaro-kanadezë. Ekspozita tashmë është e hapur për p...

Komunitet

Ervin Meço: Ndihma ndaj atdheut, detyrim moral i të gjithëve

22-04-2019 - Komunitet

Ashtu siç është bërë e ditur përmes mediave dhe rrjeteve sociale, të dielën e ardhshme, më 28 Prill, artdashësit nga radhët e komunitetit shqiptaro-kanadez në Toronto dhe GTA, por jo vetëm, do kenë rastin të ndjekin koncertin e madh të bamirësisë “Tinguj për vendin tim”. Organizatorët e koncertit janë bashkëshortët Lindita Meço (producente) dhe Ervin Meço (regjisor), ...

Lexo më shumë

Salih Nela - Mjeku shqiptar në Saskatoon të cilit nga atdheu i mungon gjithçka, por jo politikanët…      

03-04-2019 - Komunitet

Intervistoi: Taulant Dedja Sfida më e madhe e shqiptarëve në Kanada është ruajtja e gjuhës amtare, kulturës dhe traditave kombëtare për brezat e rinj që kanë lindur e po rriten këtu! Doktor Salih Nela, i diplomuar në Mjekësi në Universitetin e Prishtinës, i çertifikuar nga “American Academy of Pediatrics” si Instruktor për Reanimimin Neonatologjik, i çertifikuar ng...

Lexo më shumë

Inaugurohet ‘Shtëpia Shqiptare’ në Hamilton-Urojnë përfaqësues të komunitetit nga mbarë Kanadaja

30-03-2019 - Komunitet

Urojnë nga një oqean në tjetrin, Zeqirja Rexhepi e Ardian Hasanaj nga Halifax, Kostandin Ristani e Alban Rahmani nga Ottawa, Bujar Zejnullahu e Ramazan Këllezi nga Toronto, Nehat Kaloshi, Hysni Marku e Gjergji Hasa nga Montreal, Besnik Rexhvelaj nga London, Ajdin Kozmaqi e Lejdi Ago nga Regina, Ilir Kuqi nga Calgary, Bujar Llapaj e Ardian Lagji nga Vancouver. Pas një...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg