• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Zanat kosovare të TIFF - Nga Arben Kallamata

08.09.2019 - Kanada - Hits:609

Kinematografia kosovare hapi për herë të parë mbrëmë portën prestigjoze të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Toronto (TIFF) me një përplasje emfatike. ‘Zana’ e Antoneta Kastrati...

Pse u anulua vizita? Ja letra që 17 shqiptaro-kanadezë i dërguan Forumit ku do m…

30.08.2019 - Kanada - Hits:4442

Para pak ditësh, Flasshqip kumtoi një lajm për pjesëmarrjen e Kryeministrit Rama në një Forum Ekonomik që do të zhvillohet në datat 4-6 Shtator në Toronto, metropolin kanadez ku me...

Edi Rama vjen në Toronto

24.08.2019 - Kanada - Hits:868

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila kujdeset të mbajë në r...

Avokati Gjergji Hasa: Ligji i Kanadasë për azilin, aplikimi dhe kohëzgjatja e pr…

23.07.2019 - Kanada - Hits:834

Intervistoi Adi Shkëmbi Mundësia që qytetarët shqiptarë të marrin azil në Kanada është e vogël, po të kihet parasysh informacioni i fundit që Ottawa zyrtare ka për vendin tonë. Av...

Mbi Marrëveshjen e Mbrojtjes Shoqërore me Kanadanë – Flet Ambasadori Ermal Muça

20.07.2019 - Kanada - Hits:1140

“Nënshkrimi i marrëveshjes në fushën e mbrojtjes shoqërore midis Republikës së Shqipërisë dhe Kanadasë është ndihmë dhe mbështetje për të gjithë qytetarët tanë që kanë vite që kont...

Përkujtohet në Halifaks 20-vjetori i mbërritjes së refugjatëve nga Kosova

13.07.2019 - Kanada - Hits:624

Është përkujtuar dje në Halifax, Nova Scotia 20-vjetori i mbërritjes në Kanada të refugjatëve nga Kosova. Aktiviteti u organizua nga Muzeu Kanadez i Emigracionit Halifax, Ambasada ...

Av. Gjergji Hasa, Montreal: Si merret një kontratë pune në Kanada dhe profesione…

28.06.2019 - Kanada - Hits:979

Intervistoi Adi Shkëmbi Kanadaja ofron mundësi punësimi për qytetarët shqiptarë të cilët arrijnë të gjejnë një kontratë pune në këtë vend. Avokati shqiptar në Montreal, Gjergji Ha...

Kanada - Veprimtari me rastin e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës

09.06.2019 - Kanada - Hits:465

Në kuadrin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s dhe çlirimit të Kosovës, përfaqësitë diplomatikë të Republikes së Kosovës në Kanada në bashkëpunim me institucione kanade...

Barak Obama ndjek finalen e NBA në Toronto - Barazohet rezultati

03.06.2019 - Kanada - Hits:343

Ish-presidenti amerikan Barak Obama ka marrë pjesë në ndeshjen e dytë të finaleve të NBA-së në Toronto. Raptors u përpoqën të mposhtin për herë të dytë Warriors të Golden State, nd...

Komunitet

Ajet Nuro: Të punojmë të gjithë për marredhënie më cilësore Kanada-Shqipëri!

17-09-2019 - Komunitet

Intervistoi Taulant Dedja Ajet Nuro ka lindur në Selckë të Tepelenës ku dhe kreu arsimimin fillor dhe 8-vjeçar. Shkollën e Mesme (dega bujqësore) e vazhdoi në Buz (Tepelenë) ndërsa në vitin 1991 iu dha e drejta të studionte Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin “Eqerem Çabej” në Gjirokastër. Paralelisht punoi si mësues në vendlidje për tu vendosur më pas në Tiran...

Lexo më shumë

Nga Saskatchewan flet Ajdin Kozmaqi: Diaspora duhet të jetë pjesë aktive e proceseve politike në atdhe

24-08-2019 - Komunitet

Bisedë me Ajdin Kozmaqin, Kryetar i Shoqatës Shqiptare “Iliria”, Regina-Saskatchewan Intervistoi Taulant Dedja Po rikthehemi në FlasShqip tek tema e shqiptarëve të qytetit Regina në provincën Saskatchewan. Sërish mes nesh Ajdin Kozmaqi, një figure emblematike e këtij komuniteti të vogël në numër, por shumë aktiv. Ka pak muaj që, pas dorëheqjes së Lejdi Agos, për shk...

Lexo më shumë

Një film shqiptar në Ottawa

03-07-2019 - Komunitet

Nismës festive të bashkisë së Otavës “Welcoming Ottawa week”, qëllimi i së cilës është celebrimi dhe respektimi i kulturës dhe traditave të çdo komuniteti iu bashkua edhe Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Kanada. Një sallë kinemaje në Galerinë e Arteve të Otavës mblodhi bashkë në mbrëmjen e 29 Qershorit pjesëtarë të diasporës shqiptaro-kanadeze. Para se filmi “B...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg