• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Edi Rama vjen në Toronto

24.08.2019 - Kanada - Hits:215

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila kujdeset të mbajë në r...

Avokati Gjergji Hasa: Ligji i Kanadasë për azilin, aplikimi dhe kohëzgjatja e pr…

23.07.2019 - Kanada - Hits:611

Intervistoi Adi Shkëmbi Mundësia që qytetarët shqiptarë të marrin azil në Kanada është e vogël, po të kihet parasysh informacioni i fundit që Ottawa zyrtare ka për vendin tonë. Av...

Mbi Marrëveshjen e Mbrojtjes Shoqërore me Kanadanë – Flet Ambasadori Ermal Muça

20.07.2019 - Kanada - Hits:973

“Nënshkrimi i marrëveshjes në fushën e mbrojtjes shoqërore midis Republikës së Shqipërisë dhe Kanadasë është ndihmë dhe mbështetje për të gjithë qytetarët tanë që kanë vite që kont...

Përkujtohet në Halifaks 20-vjetori i mbërritjes së refugjatëve nga Kosova

13.07.2019 - Kanada - Hits:495

Është përkujtuar dje në Halifax, Nova Scotia 20-vjetori i mbërritjes në Kanada të refugjatëve nga Kosova. Aktiviteti u organizua nga Muzeu Kanadez i Emigracionit Halifax, Ambasada ...

Av. Gjergji Hasa, Montreal: Si merret një kontratë pune në Kanada dhe profesione…

28.06.2019 - Kanada - Hits:849

Intervistoi Adi Shkëmbi Kanadaja ofron mundësi punësimi për qytetarët shqiptarë të cilët arrijnë të gjejnë një kontratë pune në këtë vend. Avokati shqiptar në Montreal, Gjergji Ha...

Kanada - Veprimtari me rastin e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës

09.06.2019 - Kanada - Hits:399

Në kuadrin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s dhe çlirimit të Kosovës, përfaqësitë diplomatikë të Republikes së Kosovës në Kanada në bashkëpunim me institucione kanade...

Barak Obama ndjek finalen e NBA në Toronto - Barazohet rezultati

03.06.2019 - Kanada - Hits:283

Ish-presidenti amerikan Barak Obama ka marrë pjesë në ndeshjen e dytë të finaleve të NBA-së në Toronto. Raptors u përpoqën të mposhtin për herë të dytë Warriors të Golden State, nd...

Toronto në delir - Raptors për herë të parë në finalen e NBA

26.05.2019 - Kanada - Hits:319

Ditë historike për ekipin e basketbollit të Torontos, Raptors. Pas eliminimit të ekipit Bucks të Milwaukee, basketbollistët e Torontos do të takohen në finalen e NBA me Warriors të...

Dita e Viktorias

19.05.2019 - Kanada - Hits:317

Për shumë kanadezë, fundjava e zgjatur me pushimin e ditës së hënë para ditës së lindjes së Mbretëreshës Viktoria shënon kohën e përshtatshme për të menduar për pushimet verore. Po...

Komunitet

Nga Saskatchewan flet Ajdin Kozmaqi: Diaspora duhet të jetë pjesë aktive e proceseve politike në atdhe

24-08-2019 - Komunitet

Bisedë me Ajdin Kozmaqin, Kryetar i Shoqatës Shqiptare “Iliria”, Regina-Saskatchewan Intervistoi Taulant Dedja Po rikthehemi në FlasShqip tek tema e shqiptarëve të qytetit Regina në provincën Saskatchewan. Sërish mes nesh Ajdin Kozmaqi, një figure emblematike e këtij komuniteti të vogël në numër, por shumë aktiv. Ka pak muaj që, pas dorëheqjes së Lejdi Agos, për shk...

Lexo më shumë

Një film shqiptar në Ottawa

03-07-2019 - Komunitet

Nismës festive të bashkisë së Otavës “Welcoming Ottawa week”, qëllimi i së cilës është celebrimi dhe respektimi i kulturës dhe traditave të çdo komuniteti iu bashkua edhe Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Kanada. Një sallë kinemaje në Galerinë e Arteve të Otavës mblodhi bashkë në mbrëmjen e 29 Qershorit pjesëtarë të diasporës shqiptaro-kanadeze. Para se filmi “B...

Lexo më shumë

Në galerinë shqiptare ‘Ambigu’, aty ku ekspozojnë artistë nga gjithë bota

18-06-2019 - Komunitet

Në Montreal ndodhet një galeri arti nën pronësinë dhe drejtimin e një çifti artistësh shqiptarë. Entela Konomi dhe Mishel Koçiu kanë ditur t’i japin ngjyra jo vetëm jetës së tyre por edhe rrugës “Amherst”. Kisha dëshirën e madhe të shkoja të vizitoja miqtë e mi për t’u çmallur së pari dhe së dyti për të parë zhvillimin artistik të Entelës, së cilës ende ia mbaja mend...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg