• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Dita e Viktorias

19.05.2019 - Kanada - Hits:79

Për shumë kanadezë, fundjava e zgjatur me pushimin e ditës së hënë para ditës së lindjes së Mbretëreshës Viktoria shënon kohën e përshtatshme për të menduar për pushimet verore. Po...

Otello në Toronto

28.04.2019 - Kanada - Hits:227

Opera “Otello” kryevepër e Verdit pati premierën e saj  në datën 27 prill në sallën e “Four Seasons Centre for the Performing Arts”, në Toronto. Publiku u magjeps prej performan...

Ministri i Zhvillimit ekonomik të Kosovës Valdrin Lluka viziton Toronton

06.03.2019 - Kanada - Hits:331

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, i shoqëruar nga deputetja Sala Berisha Shala dhe kryetari i Bordit të “Trepçës”, Ardian Syla, kanë zhvilluar një vizitë 3 ditore në T...

Thesari kanadez i Kleinburgut

26.02.2019 - Kanada - Hits:509

Në Kleinburg, një qytezë afër Torontos ndodhet një thesar. Kush është i interesuar në gjuetinë e thesareve të artit ndoshta e kupton që bëhet fjalë për “McMichael Canadian Art Coll...

Toronto - Ceremoni zyrtare në Queen’s Park për 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosov…

30.01.2019 - Kanada - Hits:481

11-vjetori i Pavarësisë së Kosovës do të mbledhë shqiptarët e Kanadasë në Queen’s Park, Toronto, sheshin përpara Parlamentit provincial, më 17 shkurt, ora 11 paradite. Aty, Konsul...

Photo credit: Elbarin Kalaj

Toronto mbuluar me dëborë

29.01.2019 - Kanada - Hits:478

Pas stuhisë së djeshme të dëborës që s’kishte të pushuar, sot Toronto është me diell. Por kjo nuk do të thotë që akujt kanë shkrirë, as edhe dëbora ku tek-tuk janë hedhur thasë kri...

Një vështrim mbi letërsinë kanadeze dhe diçka mbi krijuesit shqiptarë në Kanada

23.01.2019 - Kanada - Hits:568

Këtë vit (2017) Kanadaja festoi 150-vjetorin e themelimit të Konfederatës Kanadeze. Edhe historia e mirëfilltë e letërsisë kanadeze lidhet me këtë datë historike. Historia e letër...

Foto nga Darren Calabrese / THE CANADIAN PRESS)

Çfarë do të jetë hapur/mbyllur në Toronto në vigjilje dhe ditën e parë të Vitit …

30.12.2018 - Kanada - Hits:556

Jemi në prag të Vitit të Ri 2019 dhe si në çdo festë njerëzit kanë disa ditë pushimi. Çfarë të bëjnë gjatë këtyre ditëve? Të shkojnë në kinema, shopping, të argëtohen diku? Por a j...

Krishtlindje në Kanada! 

23.12.2018 - Kanada - Hits:422

Kanadaja është një vend ku jetojnë njerëz të kulturave të ndryshme. Prandaj ekzistojnë plot tradita lidhur me Krishtlindjen, të ardhura prej influencës së  Francës, Anglisë, Irland...

Komunitet

Ontario: Krijohet Shoqata e Avokatëve Shqiptaro-Kanadezë

13-05-2019 - Komunitet

Në Kanada veprojnë disa shoqata me fokus gjithëpërfshirës, por së fundi është krijuar në Ontario, për herë të parë në historinë e emigrimit të shqiptarëve në Kanada, Shoqata e Avokatëve Shqiptaro-Kanadezë. Kryesia e shoqatës përbëhet nga tre profesioniste të së drejtës Anisa Arra, presidente, Lusi Brace-përgjegjëse për komunikimin dhe Pamela Metani përgjegjëse për an...

Lexo më shumë

Lorandi Jazexhi: Muzika shqiptare, pasuri që duhet t’ua trashëgojmë brezave në diasporë

28-04-2019 - Komunitet

Shqiptarët në diasporë organizojnë herë pas here aktivitete ku këndohet e kërcehet shqiptarçe. Ka plot artistë në Kanada, muzikantë të rrymave të ndryshme. Mjafton t’i biesh numrit të telefonit dhe të koordinosh datat dhe eventi merr zë. Një këngëtar i cili në të shumtën e kohës është në aktivitete, shumicën e të cilave i organizon vetë me rrethin e tij shoqëror në To...

Lexo më shumë

Ervin Meço: Ndihma ndaj atdheut, detyrim moral i të gjithëve

22-04-2019 - Komunitet

Ashtu siç është bërë e ditur përmes mediave dhe rrjeteve sociale, të dielën e ardhshme, më 28 Prill, artdashësit nga radhët e komunitetit shqiptaro-kanadez në Toronto dhe GTA, por jo vetëm, do kenë rastin të ndjekin koncertin e madh të bamirësisë “Tinguj për vendin tim”. Organizatorët e koncertit janë bashkëshortët Lindita Meço (producente) dhe Ervin Meço (regjisor), ...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg