Fëmijë diaspore

Alba Fashionista!

Alba fashionista është profili i Alba Halit, 10-vjeçares shqiptaro-kanadeze të apasionuar jo vetëm pas modës. Ajo ishte 5 vjeç kur mësoi vallen shqiptare me grupin e Shqiponjave të Vogla, dhe prej aty mori pjesë në 101-vjetorin e Festës së

Lexo më shumë

Kur mamat urojnë djemtë për ditëlindje!

Sot më 19 korrik, dy zonja të nderuara të komunitetit shqiptar në Toronto kanë uruar djemtë e tyre me rastin e ditëlindjes.

Ruki Kondaj uron djalin e saj të madh Gazmendin:

“Ti linde në 19 korrik në një dite të madhe gëzimi, prandaj gjyshi yt i

Lexo më shumë

Fjalë për bijën time!

Nga: Iliaz Loku 

Vogëlushja ime Rona, sapo mbaroi vitin shkollor javën që kaloi dhe shkëlqeu për nga dëftesa, ndërsa mua si baba mu bë zemra mal kur pashë se në matematikë ishte shumë e fortë. Të tjerat nuk më

Lexo më shumë

Gëzuar ditëlindjen Eneida Kati!

Fëmijët e shqiptarëve që kanë lindur në diasporë ose janë larguar të vegjël nga Shqipëria, bëhen të zotë në fushat që eksplorojnë. Prindërit janë krenarë që sakrificat e tyre shpërblehen prej

Lexo më shumë

S'DURON IRIQI NJË GJILPËRË

Nga: TASIM GJOKUTAJ

S'DURON IRIQI NJË GJILPËRË

Iriqi i vogël u sëmur
Me rrufë, kollë, temperaturë
Mamaja me karrocë e mori
Dhe na e çoi tek doktori
-Do bëj gjilpërë-doktori thotë
Iriqi qan e qan me lot
E mori vesh një

Lexo më shumë

Një ëndërr e çuditshme e Enos

Nga Bedri Dedja - Kallëzimi i pestë i Gjyshe Pastërtores 

Enua kishte kohë që flinte.
Por, për çudi, atij ju duk sikur u zgjua dhe sikur hapi sytë i tmerruar. Po e mundonin dhimbje të mëdha në

Lexo më shumë

2 Kallëzime nga Gjyshe Pastërtorja

Llahtaria e një nate (kallëzimi i tretë)

nga Bedri Dedja


Një natë, Furça e dhëmbëve, Pasta e dhëmbëve dhe Sapuni u zgjuan të llahtarisur. E para hapi sytë Furça e dhëmbëve, e cila dëgjoi rënkime e

Lexo më shumë