Komunitet

VJESHTA

Nga: Vangjush Ziko

Vjeshta

me kostum lara-lara

qepur me gjemba dëllinje

dhe fije merimange

veshur karnavale

me pelerinë të grisur mbretëreshe,

sikur viti të kish vetëm një stinë,

atë të ngërdheshjes.

Vjeshta,

piktorja surrealiste

më dhuroi kryeveprën e

Lexo më shumë

Profesori

Nga: Kristaq Turtulli

Ngjarje e jetuar

Ashtu si pylli ka zogj dhe rrugicat e ngushta me kalldrëm kanë fëmijë, jemi ne...

Sheshi i fushës së futbollit ish një kryqëzim rruge shtruar me kalldrëm. Këmbët tona të zbathura

Lexo më shumë

Thika nën dritën e hënës

Nga: Avdulla Kënaçi

Me Stefanin ishim në të njëjtën shkollë të mesme dhe gjatë pushimeve të verës të dy punonim në perimoren e kooperativës. Zakonisht merreshim me ujitjen, jo se ishte një punë e lehtë, por punonim

Lexo më shumë