Blog

Ti je i pafytyrë!

Nga: Lis Bukuroca

Shteti serb të ka copëtuar si komb, si atdhe dhe të ka zvogëluar dhe defaktorizuar në Ballkan. Ai të ka dëbuar, të ka internuar, të ka vrarë, të ka dhunuar gra dhe bija dhe të ka zhbërë dinjitetin

Lexo më shumë

Václav Havel dhe elita jonë pa parime

Nga: Ndue Ukaj

Një shoqëri kurrë nuk mund të trulloset e të stërkeqet, nëse ajo ka intelektualë të njëmend e elita të përgjegjshme, që besojnë në të vërtetën, flasin për të dhe angazhohen në dobi të asaj çka është

Lexo më shumë

Librat janë seksi

Nga: Arben Kallamata

Një vrull dhe një entusiazëm i rrallë u ndje në sulmin ndaj Mirela Kumbaros pas postimit të një thënie të John Waters. U ngritën me kuç e me maç për të shprehur mllefin, duke shpalosur jo vetëm

Lexo më shumë

Këpucët me qira

Nga: Agim Xhafka

Tregimi i së dielës

Në vitin e parë të universitetit, në konvikt gjallonim tetë veta në një dhomë. Katër krevate marinari, dy dollapë me nga katër fletë dhe një tavolinë e dy karrige. Atje kaluam

Lexo më shumë

Severgigni, pilotët dhe shteti!

Nga: Ylli Dylgjeri

Editorialisti i gazetës prestigjioze italiane “Corriere della Serra”, Severgigni, ka shkruar këto ditë një opinion lidhur me situatën e rëndë ekonomike që po kalon Italia duke e ilustruar atë me një

Lexo më shumë

Simbolika e përurimit të një monumenti

Nga: Klodi Stralla

Monumenti i ekspozuar në foton më poshtë i përket Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti - Skënderbeut, dhe u përurua në Romë, në 27 tetor 1940, në vigjilje të sulmit fashist mbi Greqinë. Ai është

Lexo më shumë