Opinione

Babait tim minator

Nga Admirina Peçi

Kur isha e vogël, mbase 5 ose 6 vjeç, ti bëje çdo ditë 4-5 orë rrugë në këmbë për të shkuar në minierë. Mund të udhëtoje herët në mëngjes, ose edhe vonë në prag mesnate. Varet se

Lexo më shumë

Bëje ose vdis-Ukshin Hoti

 Shkruan Helena Halilaj sot në 75-vjetorin e lindjes së Ukshin Hotit, profesorit, atdhetarit dhe intelektualit të shquar të çështjes së Kosovës, i cili në Maj të vitit 1999 pas lirimit të tij nga

Lexo më shumë

Njerëzit janë si ulliri

 Luan Rama shkruan në Facebook:

"Këta ullinj të vjetër kanë jetën e tyre... përpiqem të kërkoj gjenezën e tyre ashtu si të vetë njeriut, sepse njerëzit janë si ulliri, të ngjashëm. Dy shekuj më

Lexo më shumë

Liria e mendjes

Ndue Ukaj shkruan në Facebook:

NATO, përkatësisht perëndimi, na çliruan, por nuk di nëse e gjetën lirinë mes nesh.

E kam fjalën për atë lirinë e vërtetë, lirinë që të jep krah dhe të mundëson të

Lexo më shumë

O me civilizimin, o me barbarët!

Andi Bejtja shkruan ne Facebook:

Beteja e vjetër dhe e paralajmëruar për Teatrin Kombëtar, në vetvete është një betejë shumë më e madhe se prishja apo rindërtimi i një godine.

Teatri nuk është

Lexo më shumë