• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Flamuri me gjethe panje - Nga Vangjush Ziko

01.07.2020 - Kanada - Hits:61

Vangjush Ziko Flamurët e Botës janë më se të çuditshëm. Janë të çuditshëm jo nga forma. Ata të gjithë janë drejtkëndorë. Nuk janë aq të veçantë as nga ngjyrat, se sa ndryshojnë ...

Toronto: Warren Gerjon Kalaci, 13-vjeçari që krijoi mburoja fytyre për punonjësi…

13.05.2020 - Kanada - Hits:230

Një lajm i bukur me autore Lindsay Morrison, i publikuar në CTV News Toronto, tërhoqi vëmendjen e FlasShqip sot. Bëhet fjalë për djaloshin Warren Richmond-Kalaci, i cili është biri...

COVID-19 dhe ekonomia kanadeze/Rekord papunësie në Prill - Nga Armando Mosho

10.05.2020 - Kanada - Hits:275

Armando Mosho Sipas të dhënave të raportuara të premten, Kanadaja theu rekord në muajin Prill 2020 dhe niveli i papunësisë u rrit me 2 milion të papunë. Natyrisht këto humbje i ...

Tiff Macklem emërohet Guvernator i Bankës së Kanadasë

04.05.2020 - Kanada - Hits:232

Tiff Macklem do të pasojë Stephen Poloz si Guvernator i Bankës së Kanadasë, njoftoi të Premten Ministri Federal i Financave Bill Morneau. Ai do të marrë detyrën në 3 Qershor. Me o...

Kanada - Tragjedi në Nova Scotia, masakër me 22 viktima

20.04.2020 - Kanada - Hits:934

Ka rezultuar me vdekjen e 22 personave, përveç të dyshuarit, masakra në Nova Scotia. Kështu ka konfirmuar komisarja e Xhandarmërisë Mbretërore Kanadeze (RCMP) Brenda Lucki. Mes vik...

Covid-19/Statistics Canada: Ekonomia kanadeze po tkurret si asnjëherë tjetër në …

16.04.2020 - Kanada - Hits:606

Banka e Kanadasë ende po mban normën e saj bazë të interesit në 0.25%, por njofton masa të reja për injektimin e më shumë likuiditeteve në ekonomi. Sipas të dhënave më të fundit m...

Ndalimi i eksportit të maskave N95 nga Trump - Kanadaja tenton bisedime kulisash…

05.04.2020 - Kanada - Hits:632

Ottawa - Një nga temat më të diskutuara prej dy ditësh, ka qenë deklarimi i Presidentit të USA, Donald Trump, për të ndaluar eksportimin e maskave N95 në drejtim të Kanadasë, për s...

Covid-19/Doug Ford: Kush abuzon me çmimet, gjobë deri 100 mijë $ ose rrezikon de…

29.03.2020 - Kanada - Hits:503

Toronto - “Të shesësh me çmim të lartë produktet për të cilat kërkesa është rritur shumë, qysh nga fillimi i pandemisë, konsiderohet një aktivitet i neveritshëm dhe do të ndëshkohe...

Thirrje e Ambasadores Kanadeze Alexandra Bugailiskis, drejtuar kanadezëve që për…

25.03.2020 - Kanada - Hits:1111

Më në fund, në situatën kritike shkaktuar nga Covid-19, ka ardhur edhe një mesazh publikuar në rrjetin social Twitter prej Ambasadores Kanadeze që mbulon Shqipërinë nga Roma, Alexa...

Komunitet

Jeta dhe suksesi në Kanada i dy kampionëve të atletikës Tatjana dhe Besnik Meçe

05-07-2020 - Komunitet

Është kënaqësi e rrallë besoj për cilindo, të kesh mundësi pas shumë vitesh shkëputjeje (e ku nuk na hodhi tranzicioni i gjatë) të rikrijosh kontakte me ish-mësuesit. Ja që e pata fatin ta përjetoj këtë kënaqësi në këtë bashkëbisedim, pas 40 e ca vitesh, në një raport tjetër (intervistues) me Z. Besnik Meçe, ish-mësuesin tim të nderuar të fizkulturës në vitet 1975-197...

Lexo më shumë

Të pathënat e Avdulla Kënaçit, gazetarit të dy sistemeve në Shqipëri

28-06-2020 - Komunitet

Intervistë me gazetarin dhe shkrimtarin Avdulla Kënaçi Jeta Dedja: Me Avdulla Kënaçin jam njohur në Televizionin Shqiptar, ku unë punoja në departamentin e aktualitetit dhe paralelisht kisha një bashkëpunim me departamentin e kulturës ku Avdullai ishte pjesë. Ajo që më bënte përshtypje sa herë shkëmbeheshim, ishte ritmi i dialogut dhe kurioziteti shoqërues. Në atë ko...

Lexo më shumë

Diasporën nuk mund ta përfaqësojë konformizmi i KKD - Nga Toronto, flet Nador Bakalli i Lëvizjes “Diaspora për Shqipërinë e lirë”

23-06-2020 - Komunitet

Intervistoi Taulant Dedja Flasshqip: Cila është shkurtimisht historia e jetës dhe e emigrimit në Kanada të Nador Bakallit? Nador Bakalli: Kam lindur në Tiranë në vitin 1983 në një familje autoktone qytetare tiranase. Kam kryer shkollën 8-vjeçare tek “Dora d’Istria” dhe më pas kam ndjekur studimet prane institutit “Harry T. Fultz” në degën “Biznes”. Rrugëtimi im në K...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg