• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Qeveria Kanadeze nis akordimin e ndihmave për fatkeqësinë e shkaktuar nga tërmet…

30.11.2019 - Kanada - Hits:1063

Development Canada, dikasteri i qeverisë kanadeze që mbulon programet sociale, sapo ka njoftuar akordimin e një fondi fillestar ndihme në favor të zonave më të prekura nga tërmeti ...

Diaspora vetëm votë me korrespondencë - Në Kanada nuk lejohet krijimi i zonave z…

14.11.2019 - Kanada - Hits:273

Rregullat kanadeze për votimet dhe zonat zgjedhore të shteteve të tjera Kohët e fundit, tema e pjesëmarrjes së diasporës në zgjedhjet shqiptare po lakohet gjithnjë e më tepër. E...

Saskatchewan shpall Nëntorin muajin e Trashëgimisë Shqiptare

12.11.2019 - Kanada - Hits:413

Komuniteti shqiptar në Regina, Saskatchewan në këtë muaj festash kombëtare do ketë një arsye më shumë për të festuar. Ministri i Kulturës, Parqeve dhe Sportit, Gene Makowsky, ka nj...

Një ‘lexim’ i shpejtë i zgjedhjeve kanadeze të 21 Tetorit 2019

22.10.2019 - Kanada - Hits:473

1. Pjesmarrja në zgjedhje arriti rreth 66,2%, pra 2,2% më e ulët se viti 2015. 2. Më shumë se 27 milion kanadezë u ftuan të ushtrojnë të drejtën e votes dhe 4,7 milion syresh kanë...

Zgjedhjet në Kanada - Liberalët pritet të   qeverisin në minorancë

22.10.2019 - Kanada - Hits:349

Justin Trudeau do të drejtojë sërish qeverinë kanadeze në një mandat të dytë por pa arritur të ketë shumicën në Dhomën e Komunave. Liberalët fituan në 157 zona, por që një qeveri ...

Produktet alkoolike shqiptare dhe tregu kanadez (2) - Flet eksperti Nikolin Musa…

14.10.2019 - Kanada - Hits:621

Në shkrimin e parë kushtuar tregut kanadez të pijeve alkoolike dhe mundësive të importimit të produkteve shqiptare, përmes bisedës me Alqi Karanxha (General Manager i Qendrës së Sh...

Julie Dabrusin, deputetja që drejton grupin e miqësisë Kanada-Shqipëri

14.10.2019 - Kanada - Hits:614

Deputetja Julie Dabrusin garon sërish për Liberalët në zonën e Danforth, Toronto, ku jeton një pjesë e konsiderueshme e komunitetit shqiptar. Ajo mbahet mend nga shqiptarët e Tor...

Kanadaja dhe zgjedhjet si detyrim qytetar - Nga Dr. Tritan Kalo

14.10.2019 - Kanada - Hits:352

Zgjedhjet federale në Kanada do të zhvillohen më 21 Tetor 2019, e hënë, ditë pune. Në atë ditë, punëdhënësit janë të detyruar t’u japin tre orë të paguara punonjësve të tyre për të...

Produktet alkoolike shqiptare dhe mundësitë e tregut kanadez (1) - Flet Alqi Kar…

29.09.2019 - Kanada - Hits:787

 Nga Taulant Dedja Pjesa e parë Një përvojë pune e dy viteve të fundit më ka ndihmuar të njoh më nga afër LCBO, kompaninë shtetërore të Ontarios që tregëton dhe shpërndan produkt...

Komunitet

Dr. Adriana Bejko: Këshilli Koordinativ i Diasporës nuk do jetë fasadë e qeverive që shkojnë e vijnë

08-12-2019 - Komunitet

Në prag të mbledhjes së parë të Këshillit Koordinativ të Diasporës që do të mbahet më 18 Dhjetor në Tiranë, Dr. Adriana Bejko, anëtare e Këshillit Koordinativ të Diasporës, përfaqësuese e Kanadasë, vjen me një intervistë të zgjeruar në Flasshqip. Mësojmë njëkohësisht që në datën 13 dhjetor ajo do të jetë në Toronto, ku sëbashku me anëtarin tjetër të KKD, Ing. Ardian R...

Lexo më shumë

‘AMNEZIA FATALE’, vëllim i ri poetik nga Artan Gjyzel Hasani

26-11-2019 - Komunitet

“AMNEZIA FATALE” është vëllimi i fundit poetik i Artan Gjyzel Hasanit, publicistit dhe shkrimtarit të njohur me banim prej vitesh në Toronto. Janë rreth 70 krijime të reja të cilat mund të lexohen si feksje të një voltazhi të lartë poetik.  Shqyrtimi origjinal, ndonjëherë i pazakontë, i anës së padukshme të hënave të dashurisë mbetet një temë e preferuar e këtij auto...

Lexo më shumë

Land Korçari: I lumtur që këndova me legjendën Sabri Fejzullahu

25-11-2019 - Komunitet

Para pak kohësh, këngëtari i njohur jo vetëm për komunitetin shqiptaro-kanadez, Lorandi Jazexhi, me banim në Mississauga të Ontario-s, ose siç jemi mësuar ta thërrasim, Land Korçari, ka realizuar një projekt të cilin kish vite që e ëndërronte, një bashkëpunim me legjendën e këngës nga Kosova, Sabri Fejzullahun. Bashkëpunimi solli për publikun këngën “Kam merak” me tek...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg