• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Produktet alkoolike shqiptare dhe tregu kanadez (2) - Flet eksperti Nikolin Musa…

14.10.2019 - Kanada - Hits:349

Në shkrimin e parë kushtuar tregut kanadez të pijeve alkoolike dhe mundësive të importimit të produkteve shqiptare, përmes bisedës me Alqi Karanxha (General Manager i Qendrës së Sh...

Julie Dabrusin, deputetja që drejton grupin e miqësisë Kanada-Shqipëri

14.10.2019 - Kanada - Hits:252

Deputetja Julie Dabrusin garon sërish për Liberalët në zonën e Danforth, Toronto, ku jeton një pjesë e konsiderueshme e komunitetit shqiptar. Ajo mbahet mend nga shqiptarët e Tor...

Kanadaja dhe zgjedhjet si detyrim qytetar - Nga Dr. Tritan Kalo

14.10.2019 - Kanada - Hits:135

Zgjedhjet federale në Kanada do të zhvillohen më 21 Tetor 2019, e hënë, ditë pune. Në atë ditë, punëdhënësit janë të detyruar t’u japin tre orë të paguara punonjësve të tyre për të...

Produktet alkoolike shqiptare dhe mundësitë e tregut kanadez (1) - Flet Alqi Kar…

29.09.2019 - Kanada - Hits:527

 Nga Taulant Dedja Pjesa e parë Një përvojë pune e dy viteve të fundit më ka ndihmuar të njoh më nga afër LCBO, kompaninë shtetërore të Ontarios që tregëton dhe shpërndan produkt...

‘Zbulimi’ i radhës i Ministrit të Diasporës Majko dhe e vërteta e dhimbshme mbi …

26.09.2019 - Kanada - Hits:850

Pas “zbulimit” të diasporës shqiptare (fisi Udu) në Afganistan dhe deklarimit pompoz se në Kanada jetojnë 70,000 shqiptaro-kanadezë (shifër pa kurrfarë baze zyrtare dhe në diskorda...

Ja pse shkëlqeu filmi shqiptar ‘Zana’ në Toronto - Nga Jeta Dedja

14.09.2019 - Kanada - Hits:1122

Të mërkurën ndoqa shfaqjen e filmit “Zana” në Toronto International Film Festival, me regji të Antoneta Kastratit, aktorë kryesorë Adriana Matoshi, Astrit Kabashi, Fatmire Sahiti, ...

Zanat kosovare të TIFF - Nga Arben Kallamata

08.09.2019 - Kanada - Hits:829

Kinematografia kosovare hapi për herë të parë mbrëmë portën prestigjoze të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Toronto (TIFF) me një përplasje emfatike. ‘Zana’ e Antoneta Kastrati...

Pse u anulua vizita? Ja letra që 17 shqiptaro-kanadezë i dërguan Forumit ku do m…

30.08.2019 - Kanada - Hits:4748

Para pak ditësh, Flasshqip kumtoi një lajm për pjesëmarrjen e Kryeministrit Rama në një Forum Ekonomik që do të zhvillohet në datat 4-6 Shtator në Toronto, metropolin kanadez ku me...

Edi Rama vjen në Toronto

24.08.2019 - Kanada - Hits:991

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila kujdeset të mbajë në r...

Komunitet

Ajet Nuro: Të punojmë të gjithë për marredhënie më cilësore Kanada-Shqipëri!

17-09-2019 - Komunitet

Intervistoi Taulant Dedja Ajet Nuro ka lindur në Selckë të Tepelenës ku dhe kreu arsimimin fillor dhe 8-vjeçar. Shkollën e Mesme (dega bujqësore) e vazhdoi në Buz (Tepelenë) ndërsa në vitin 1991 iu dha e drejta të studionte Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin “Eqerem Çabej” në Gjirokastër. Paralelisht punoi si mësues në vendlidje për tu vendosur më pas në Tiran...

Lexo më shumë

Nga Saskatchewan flet Ajdin Kozmaqi: Diaspora duhet të jetë pjesë aktive e proceseve politike në atdhe

24-08-2019 - Komunitet

Bisedë me Ajdin Kozmaqin, Kryetar i Shoqatës Shqiptare “Iliria”, Regina-Saskatchewan Intervistoi Taulant Dedja Po rikthehemi në FlasShqip tek tema e shqiptarëve të qytetit Regina në provincën Saskatchewan. Sërish mes nesh Ajdin Kozmaqi, një figure emblematike e këtij komuniteti të vogël në numër, por shumë aktiv. Ka pak muaj që, pas dorëheqjes së Lejdi Agos, për shk...

Lexo më shumë

Një film shqiptar në Ottawa

03-07-2019 - Komunitet

Nismës festive të bashkisë së Otavës “Welcoming Ottawa week”, qëllimi i së cilës është celebrimi dhe respektimi i kulturës dhe traditave të çdo komuniteti iu bashkua edhe Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Kanada. Një sallë kinemaje në Galerinë e Arteve të Otavës mblodhi bashkë në mbrëmjen e 29 Qershorit pjesëtarë të diasporës shqiptaro-kanadeze. Para se filmi “B...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg