• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Toronto: Warren Gerjon Kalaci, 13-vjeçari që krijoi mburoja fytyre për punonjësi…

13.05.2020 - Kanada - Hits:164

Një lajm i bukur me autore Lindsay Morrison, i publikuar në CTV News Toronto, tërhoqi vëmendjen e FlasShqip sot. Bëhet fjalë për djaloshin Warren Richmond-Kalaci, i cili është biri...

COVID-19 dhe ekonomia kanadeze/Rekord papunësie në Prill - Nga Armando Mosho

10.05.2020 - Kanada - Hits:217

Armando Mosho Sipas të dhënave të raportuara të premten, Kanadaja theu rekord në muajin Prill 2020 dhe niveli i papunësisë u rrit me 2 milion të papunë. Natyrisht këto humbje i ...

Tiff Macklem emërohet Guvernator i Bankës së Kanadasë

04.05.2020 - Kanada - Hits:182

Tiff Macklem do të pasojë Stephen Poloz si Guvernator i Bankës së Kanadasë, njoftoi të Premten Ministri Federal i Financave Bill Morneau. Ai do të marrë detyrën në 3 Qershor. Me o...

Kanada - Tragjedi në Nova Scotia, masakër me 22 viktima

20.04.2020 - Kanada - Hits:839

Ka rezultuar me vdekjen e 22 personave, përveç të dyshuarit, masakra në Nova Scotia. Kështu ka konfirmuar komisarja e Xhandarmërisë Mbretërore Kanadeze (RCMP) Brenda Lucki. Mes vik...

Covid-19/Statistics Canada: Ekonomia kanadeze po tkurret si asnjëherë tjetër në …

16.04.2020 - Kanada - Hits:535

Banka e Kanadasë ende po mban normën e saj bazë të interesit në 0.25%, por njofton masa të reja për injektimin e më shumë likuiditeteve në ekonomi. Sipas të dhënave më të fundit m...

Ndalimi i eksportit të maskave N95 nga Trump - Kanadaja tenton bisedime kulisash…

05.04.2020 - Kanada - Hits:576

Ottawa - Një nga temat më të diskutuara prej dy ditësh, ka qenë deklarimi i Presidentit të USA, Donald Trump, për të ndaluar eksportimin e maskave N95 në drejtim të Kanadasë, për s...

Covid-19/Doug Ford: Kush abuzon me çmimet, gjobë deri 100 mijë $ ose rrezikon de…

29.03.2020 - Kanada - Hits:448

Toronto - “Të shesësh me çmim të lartë produktet për të cilat kërkesa është rritur shumë, qysh nga fillimi i pandemisë, konsiderohet një aktivitet i neveritshëm dhe do të ndëshkohe...

Thirrje e Ambasadores Kanadeze Alexandra Bugailiskis, drejtuar kanadezëve që për…

25.03.2020 - Kanada - Hits:1056

Më në fund, në situatën kritike shkaktuar nga Covid-19, ka ardhur edhe një mesazh publikuar në rrjetin social Twitter prej Ambasadores Kanadeze që mbulon Shqipërinë nga Roma, Alexa...

Kanadaja dhe emergjenca e Koronavirusit - 82 miliard dollarë ndihmë nga qeveria …

19.03.2020 - Kanada - Hits:1008

Ottawa - Qeveria kanadeze paraqiti dje planin e saj ekonomik për përballimin e situatës së krijuar nga epidemia e COVID-19 që arrin shumën prej 82 miliard dollarësh. Nga kjo shumë...

Komunitet

Ekspozitë Virtuale Arti Figurativ në FlasShqip

25-05-2020 - Komunitet

Jemi në kohën e shtimit të aktiviteteve online, gjë që ka të mirat e saj. Për shembull në drejtim të ekspozimit të veprave artistike, një ekspozitë virtuale është një alternativë e mirë ndaj galerisë fizike. Disa Muzeume dhe Galeri Arti nëpër botë janë duke e aplikuar rregullisht duke u kursyer artistëve kohë e mundim për të transportuar tablotë e mëdha dhe delikate, ...

Lexo më shumë

Ana Golja shkëlqen me filmin “The Cuban”- Nga Edlira Çini

23-05-2020 - Komunitet

Nga Edlira Çini Filmi “The Cuban” i cili mbylli me sukses “Los Angeles Pan African Film Festival”, më datën 21 Maj në orën 21:00, hapi po me të njëjtin sukses “Canadian Film Fest”. Ana Golja, artistja tashmë tepër e njohur dhe e dashur mes nesh, e lindur në Kanada me origjinë Shqiptare, shkëlqeu në rolin e Minas përkrah fituesit të çmimit Oscar, Louis Gosset Jr. d...

Lexo më shumë

COVID19 - Gjest solidariteti i komunitetit shqiptar në Kitchener Waterloo

12-05-2020 - Komunitet

Pandemia COVID-19, si kudo në botë, mbetet tema e ditës në të gjitha provincat kanadeze ku krahas masave të strukturave shtetërore ka spikatur në mënyrë të veçantë edhe solidariteti njerëzor si rrallë ndonjëherë. Para pak ditësh edhe komuniteti shqiptar "Bashkimi Kombëtar Region of Waterloo", shoqatë që drejtohet nga Klara Serjani Bejleri, i është bashkëngjitur nismë...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg