• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Covid-19/Doug Ford: Kush abuzon me çmimet, gjobë deri 100 mijë $ ose rrezikon de…

29.03.2020 - Kanada - Hits:235

Toronto - “Të shesësh me çmim të lartë produktet për të cilat kërkesa është rritur shumë, qysh nga fillimi i pandemisë, konsiderohet një aktivitet i neveritshëm dhe do të ndëshkohe...

Thirrje e Ambasadores Kanadeze Alexandra Bugailiskis, drejtuar kanadezëve që për…

25.03.2020 - Kanada - Hits:684

Më në fund, në situatën kritike shkaktuar nga Covid-19, ka ardhur edhe një mesazh publikuar në rrjetin social Twitter prej Ambasadores Kanadeze që mbulon Shqipërinë nga Roma, Alexa...

Kanadaja dhe emergjenca e Koronavirusit - 82 miliard dollarë ndihmë nga qeveria …

19.03.2020 - Kanada - Hits:682

Ottawa - Qeveria kanadeze paraqiti dje planin e saj ekonomik për përballimin e situatës së krijuar nga epidemia e COVID-19 që arrin shumën prej 82 miliard dollarësh. Nga kjo shumë...

Kanada - Gjendje emergjence edhe në Ontario, 304 milion dollarë kundër COVID-19…

18.03.2020 - Kanada - Hits:442

Dje në Ontario, provinca ku jeton shumica e komunitetit shqiptaro-kanadez, është dekretuar gjendja e emergjencës shëndetësore për shkak të pandemisë së Koronavirus. Sipas Kryeminis...

Kanadaja përshkallëzon masat ndaj COVID-19

16.03.2020 - Kanada - Hits:520

Kanadaja ndalon hyrjen e të gjithë atyre që nuk janë rezidentë permanentë ose shtetas kanadezë, si një nga masat parandaluese të përhapjes së COVID-19. Përjashtohen rastet e diplom...

Shtëpia në High Park - Nga Marelba Fushekati

13.03.2020 - Kanada - Hits:330

High Park është një nga parqet më të mëdha të Torontos, me një sipërfaqe prej afërsisht 160 hektarësh. Hapësira që përfshin qendra sportive, kopësht zoologjik, plantacionin e fam...

Ottawa - Ambasadori i ri i Kosovës, Adriatik Kryeziu, i dorëzon letrat kredencia…

11.03.2020 - Kanada - Hits:426

Guvernatorja e Përgjithshme e Kanadasë, Julie Payette, ka pritur dje në ceremoninë e radhës të dorëzimit të letrave kredenciale në Rideau Hall, shefat e rinj të misioneve diplomati...

Pse në Kanada datat e festave nuk kanë rëndësi? - Nga Robert Kore

17.02.2020 - Kanada - Hits:348

E hënë sot dhe jemi pushim në Toronto, sepse është një festë që quhet “Family day”. Dita e Familjes festohet të hënën e tretë të muajit Shkurt. Kjo do të thotë që festa nuk ka një ...

Trudeau i kërkon Edi Ramës votën e Shqipërisë për vendin vakant në Këshillin e …

15.02.2020 - Kanada - Hits:726

Marrëdhëniet mes Iranit dhe USA si dhe Coronavirus kanë qenë pjesë e rëndësishme e axhendës në Konferencën e Mynihut për Sigurinë. Kryeministri kanadez Justin Trudeau, pjesëmarrës ...

Komunitet

SPECIALE COVID-19: Na shkruajnë anëtarët e Këshillit Koordinues të Diasporës, Adriana Bejko dhe Ardian Radovicka

29-03-2020 - Komunitet

Adriana Bejko Është një situatë që nuk e dimë se sa do të zgjasë. Kemi krijuar një grup-chat me të gjithë kryetarët e shoqatave dhe aty komunikojmë herë pas here.  Mua (si e moshuar që jam) më kanë telefonuar dhe dy familje shqiptare në Calgary për të më ofruar ndihmë nëse kam nevojë për blerje ushqimesh apo marrje ilaçesh në farmaci. Kjo ishtë një mrekulli. Gjithë...

Lexo më shumë

SPECIALE COVID-19: Zgjidhni mirë burimet e informacionit dhe mos iu ndani humorit - Nga Arben Kallamata

23-03-2020 - Komunitet

I dhashë fjalën përpara disa ditësh stafit të FlasShqip se do të shkruaja diçka për rubrikën e re "Speciale Covid-19", por e paskam të vështirë ta mbaj. Sepse është e vështirë të mbledhësh mendjen të shkruash në këto ditë dhe sepse nuk më dukej se mund të kisha për të thënë ndonjë gjë të re. Por fjala është fjalë dhe unë do përpiqem të them diçka. Do të doja të jepja...

Lexo më shumë

SPECIALE COVID-19: Kitchener/Waterloo, Ontario - Na shkruajnë Klara Serjani Bejleri dhe Lejdi Ago

23-03-2020 - Komunitet

Klara Serjani Bejleri Ende nuk mund të flasim për ndonjë organizim specifik si komunitet, por kryesorja është që komunikojmë me njëri-tjetrin në këtë situatë që tashmë e njohim dhe e ndjekim minutë pas minute. Individualisht, për shkak të profesionit tim si farmaciste, me vijnë pyetje të ndryshme dhe kërkesa që i konsultoj me miqtë dhe kolegët Dr. Rrafshi dhe Dr. A...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg