• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Jean Charest, “Kapiteni i Kanadasë” - Nga Taulant Dedja

16.01.2020 - Kanada - Hits:191

A do të jetë Jean Charest lideri i ardhshëm i konservatorëve kanadezë dhe kryeministri i ardhshëm i Kanadasë? Për ata që nuk e njohin, personi në foto quhet Jean Charest, avokat ...

Trudeau: Do ti shkojmë deri në fund të vërtetës për avionin e shkatërruar nga Ir…

12.01.2020 - Kanada - Hits:152

Në konferencën e tij të tretë për shtyp lidhur me ngjarjen, Kryeministri kanadez Justin Trudeau e ka konsideruar si hap të rëndësishëm faktin që Irani pranoi që ka goditur me raket...

Pas mohimit total një ditë më parë, Irani pranon përgjegjësinë për rrëzimin aksi…

11.01.2020 - Kanada - Hits:316

Përmbysje totale e deklaratave zyrtare iraniane në harkun e 24 orëve. Pranohet më në fund që avioni Boeing 737-800 me destinacion Kievin dhe që i përkiste Ukranian International Ai...

Irani mohon zyrtarisht goditjen e avionit me raketë

10.01.2020 - Kanada - Hits:147

Sipas informacioneve të fundit nga CNN, një zëdhënës i qeverisë iraniane ka deklaruar se raportet amerikane sipas të cilave avioni i rrëzuar pranë Teheranit të mërkurën është godit...

Tragjedia ajrore në Iran, shkaku goditja me raketë - Kanadaja kërkon me vendosmë…

10.01.2020 - Kanada - Hits:424

Gjatë një konference shtypi dje, Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka pohuar që sipas burimeve të besueshme, avioni i Ukraine International Airlines (UIA) në bordin e të cilit 63...

A mund të emigrojnë në Kanada persona me precedentë penalë? - Përgjigjet avokat …

18.12.2019 - Kanada - Hits:1107

Personat me precedentë penalë të cilët kërkojnë të emigrojnë në Kanada e kanë shumë të vështirë të presin një përgjigje pozitive nga autoritetet e emigracionit për shkak të të kalu...

Qeveria Kanadeze nis akordimin e ndihmave për fatkeqësinë e shkaktuar nga tërmet…

30.11.2019 - Kanada - Hits:1443

Development Canada, dikasteri i qeverisë kanadeze që mbulon programet sociale, sapo ka njoftuar akordimin e një fondi fillestar ndihme në favor të zonave më të prekura nga tërmeti ...

Diaspora vetëm votë me korrespondencë - Në Kanada nuk lejohet krijimi i zonave z…

14.11.2019 - Kanada - Hits:433

Rregullat kanadeze për votimet dhe zonat zgjedhore të shteteve të tjera Kohët e fundit, tema e pjesëmarrjes së diasporës në zgjedhjet shqiptare po lakohet gjithnjë e më tepër. E...

Saskatchewan shpall Nëntorin muajin e Trashëgimisë Shqiptare

12.11.2019 - Kanada - Hits:607

Komuniteti shqiptar në Regina, Saskatchewan në këtë muaj festash kombëtare do ketë një arsye më shumë për të festuar. Ministri i Kulturës, Parqeve dhe Sportit, Gene Makowsky, ka nj...

Komunitet

Në promovimin e romanit “Hijet e Muzgut” të Arben Kallamatës

19-01-2020 - Komunitet

Toronto dje u zbardh nga dëbora që s’kishte të pushuar. Qarkullimi me automjete kishte vështirësitë e veta në zona të caktuara e megjithatë kjo nuk i ndali aspak të interesuarit dhe apasionuarit e librit të merrnin pjesë në promovimin e romanit “Hijet e Muzgut” nga Arben Kallamata. Në ambientet e “Colombus Center” në orën 19 salla e prenotuar për këtë eveniment shkëlq...

Lexo më shumë

Komuniteti shqiptaro-kanadez në 12 muaj

02-01-2020 - Komunitet

Përgjatë 12 muajve të vitit 2019 që lamë pas, diaspora shqiptaro-kanadeze nuk ka ndenjur duarkryq në aspektin e aktivizimit komunitar, zhvillimit kulturor e artistik. Aktivistët, artistët, publicistët, shkrimtarët kanë qenë produktivë duke dhënë kontribut të vyer jo vetëm për rrethin e tyre të ngushtë familjar e shoqëror, por edhe për komunitetin e gjerë. FlasShqip ka...

Lexo më shumë

Shqipëria që unë ëndërroj - Me patriotin Hajro Çini në Toronto

01-01-2020 - Komunitet

Intervistoi Taulant Dedja Hajro Çini është një emër i njohur, veçanërisht për diasporën shqiptaro-kanadeze. I ardhur në Kanada që prej fillimviteve ’90-të, pasardhësi i dy nga familjeve më të mëdha patriotike shqiptare, i rritur në Elbasan, ai është një personalitet i paepur, aktiv dhe energjik në çështjet shqiptare, që prej atyre të hershmeve që historia i ka tran...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg