• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Gjykatësi i Pensilvanisë Mathew Brann hedh poshtë akuzat për mashtrim elektoral

22.11.2020 - Kanada - Hits:27

Radio Canada, në lajm të publikuar rreth ores 22:00 të mbrëmjes së sotme dhe që i referohet Agjencisë France Press, ka njoftuar që një gjykatës në shtetin Pensilvania të SHBA hodhi...

Numërimi me dorë i votave në shtetin e Georgia-s konfirmon fitues Joe Biden

20.11.2020 - Kanada - Hits:55

Sekretari i Shtetit i Georgia-s, Republikani Brad Raffensperger sapo ka njoftuar se procesi manual i verifikimit ka konfirmuar fitoren e Joe Biden. Presidenti i zgjedhur, pra, merr...

Kanada - Deputetët federalë unanimisht ftojnë Joe Biden të vizitojë Dhomën e Kom…

17.11.2020 - Kanada - Hits:62

Ottawa - A do të rikthehet tradita? Pas mungesës së një vizite zyrtare nga Presidenti i SHBA Donald Trump në kryeqytetin kanadez, deputetët federalë shpresojnë që Joe Biden, i cili...

Radio Canada: Skenari i mashtrimit masiv zgjedhor në USA është hedhur poshtë nga…

14.11.2020 - Kanada - Hits:94

Alexis De Lancer - Ottawa Radio Canada në intervistë me Ambasadoren Urszula Gacek, shefe e misionit vëzhgues te ODIHR (OSBE) në zgjedhjet presidenciale amerikane të 3 Nëntorit 2...

Kanada - Miqtë nga Montréal të Kamala Harris përshëndesin fitoren e ish-nxënëses…

08.11.2020 - Kanada - Hits:81

Sipas CBC-Radio Canada, ish-shokët e klasës në Shkollën e Mesme Westmount, ku u diplomua Kamala Harris, përshëndetën fitoren e Zëvendëspresidentes së zgjedhur të Shteteve të Bashku...

Kanada - Kryeministri Justin Trudeau uron Presidentin Joe Biden

07.11.2020 - Kanada - Hits:112

"Në emër të Qeverisë së Kanadasë, unë përgëzoj Joe Biden dhe Kamala Harris për zgjedhjen e tyre si Presidenti i ardhshëm dhe Zëvendëspresident i Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Kanada - Halloween horror në Québec City, 2 të vdekur 5 të plagosur

01.11.2020 - Kanada - Hits:192

Sipas policisë, i dyshuari ka vepruar “për shkaqe personale” por krimi ka qenë "i paramenduar". Québec - Mbrëmë nata e Halloween ka qenë një natë makthi në Québec City. Një person...

Saskatchewan - Kryeministri Scott Moe dhe Saskatchewan Party fitojnë bindshëm zg…

27.10.2020 - Kanada - Hits:60

Regina - Saskatchewan Party dhe kryeministri Scott Moe kanë arritur dje një fitore mjaft bindëse ndaj rivalëve të tyre të New Democratic Party (NDP) në zgjedhjet e parakohshme që u...

British Columbia - Fitore historike e NDP, John Horgan kryeministër për të dytën…

25.10.2020 - Kanada - Hits:57

Victoria - Ashtu siç pritej nga sondazhet dhe siç na patën informuar dhe drejtuesit e shoqatës shqiptaro-kanadeze Ardian Lagji dhe Edison Heba, John Horgan, shefi neodemokrat ka ar...

Komunitet

Në Montréal-in multikulturor - Bisedë me mjeshtrin beratas të penelit, piktorin Kastriot Dervishi

22-11-2020 - Komunitet

Me Kastriot Dervishin kemi të paktën 4 dekada që njihemi. Nuk na lidh shpirtërisht sëbashku vetëm koha e studimeve në Liceun Artistik “Jordan Misja” apo Institutin e Lartë të Arteve, por na lidh edhe Berati, treva nga ku vijnë dhe një pjesë e rrënjëve të origjinës time. Tranzicioni na çoi në rrugë të ndryshme, por e rigjetëm njeri-tjetrin pikërisht këtu në Kanada, s...

Lexo më shumë

Shqiptarët ia dalin në çdo rrethanë - Rrugëtimi kanadez i Prend Tanushit, studentit mirditor të Dhjetorit 1990

07-11-2020 - Komunitet

Në një shtet si Kanadaja, që shtrihet nga një oqean në tjetrin, është e pamundur t’ njohësh të gjithë shqiptarët që jetojnë aty. Por kur ke miq si Ajet Nuro prej ditës së parë, mundimi të zvogëlohet. Ajeti mbetet një njohës i komunitetit shqiptar të Québec dhe jo vetëm, si rrallëkush. Prej tij pata fatin të njihem e të bisedoj nga afër me Prend Tanushin, mirditorin ...

Lexo më shumë

Botohet libri me tregime e novela “Litari i mallit” nga Kristaq Turtulli

25-10-2020 - Komunitet

Porsa doli nga shtypi vëllimi me tregime dhe novela “Litari i mallit” i autorit të njohur korçar Kristaq Turtulli, i cili prej vitesh jeton në Toronto. Lexuesit nga e hëna do ta gjejnë librin në libraritë e Korçës dhe në Tiranë, tek libraritë Adrion dhe Albania. Së shpejti kopje për të interesuarit do të mbërrijnë edhe në Kanada. Vepra u përgatit për publikim nga Shtë...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg