• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Kanada - Ontario dhe Québec bashkohen për ringritjen e ekonomisë

10.09.2020 - Kanada - Hits:38

Gjatë takimit dy-ditor zhvilluar në Mississauga, kryeministrat e Ontario dhe Québec (dy provincat e goditura më rëndë në vend nga pandemia), Doug Ford e François Legault, deklaruan...

Kanadezja Dr. Theresa Tam dhe Xha Sulot shqiptarë - Nga Arben Kallamata

03.09.2020 - Kanada - Hits:121

Arben Kallamata Një lajm i ka alarmuar pa masë sot anti-maskistët dhe po qarkullon në të katër anët në faqet e Facebook-ut si material humoristik, duke iu dhënë edhe një rast tj...

Kanada - Erin O’Toole zgjidhet lider i Partisë Konservatore

26.08.2020 - Kanada - Hits:49

Ish-Ministri i Veteranëve në qeverinë e Stephen Harper, ish-oficer i Royal Canadian Air Force, avokati dhe aktualisht deputeti federal i Torontos, 47 vjeçari Erin O'Toole, u zgjodh...

Flamuri me gjethe panje - Nga Vangjush Ziko

01.07.2020 - Kanada - Hits:112

Vangjush Ziko Flamurët e Botës janë më se të çuditshëm. Janë të çuditshëm jo nga forma. Ata të gjithë janë drejtkëndorë. Nuk janë aq të veçantë as nga ngjyrat, se sa ndryshojnë ...

Toronto: Warren Gerjon Kalaci, 13-vjeçari që krijoi mburoja fytyre për punonjësi…

13.05.2020 - Kanada - Hits:280

Një lajm i bukur me autore Lindsay Morrison, i publikuar në CTV News Toronto, tërhoqi vëmendjen e FlasShqip sot. Bëhet fjalë për djaloshin Warren Richmond-Kalaci, i cili është biri...

COVID-19 dhe ekonomia kanadeze/Rekord papunësie në Prill - Nga Armando Mosho

10.05.2020 - Kanada - Hits:318

Armando Mosho Sipas të dhënave të raportuara të premten, Kanadaja theu rekord në muajin Prill 2020 dhe niveli i papunësisë u rrit me 2 milion të papunë. Natyrisht këto humbje i ...

Tiff Macklem emërohet Guvernator i Bankës së Kanadasë

04.05.2020 - Kanada - Hits:266

Tiff Macklem do të pasojë Stephen Poloz si Guvernator i Bankës së Kanadasë, njoftoi të Premten Ministri Federal i Financave Bill Morneau. Ai do të marrë detyrën në 3 Qershor. Me o...

Kanada - Tragjedi në Nova Scotia, masakër me 22 viktima

20.04.2020 - Kanada - Hits:998

Ka rezultuar me vdekjen e 22 personave, përveç të dyshuarit, masakra në Nova Scotia. Kështu ka konfirmuar komisarja e Xhandarmërisë Mbretërore Kanadeze (RCMP) Brenda Lucki. Mes vik...

Covid-19/Statistics Canada: Ekonomia kanadeze po tkurret si asnjëherë tjetër në …

16.04.2020 - Kanada - Hits:664

Banka e Kanadasë ende po mban normën e saj bazë të interesit në 0.25%, por njofton masa të reja për injektimin e më shumë likuiditeteve në ekonomi. Sipas të dhënave më të fundit m...

Komunitet

Publikohet vëllimi poetik “IMORALISTI” nga Artan Gjyzel Hasani

25-09-2020 - Komunitet

Doli në qarkullim libri “IMORALISTI” i autorit shqiptaro-kanadez Artan Gjyzel Hasani, publikuar nga Botimet M&B. Sikurse duket edhe nga titulli, poezitë e këtij libri synojnë mesazhe të kundërta me moralizimet e dyshimta të epokës në të cilën jetojmë. Autoironia, sarkazma dhe cinizmi, mbeten edhe në këtë vëllim të ri poetik tipare dalluese të penës mjeshtërore t...

Lexo më shumë

Jeta dhe suksesi në Kanada i dy kampionëve të atletikës Tatjana dhe Besnik Meçe

05-07-2020 - Komunitet

Është kënaqësi e rrallë besoj për cilindo, të kesh mundësi pas shumë vitesh shkëputjeje (e ku nuk na hodhi tranzicioni i gjatë) të rikrijosh kontakte me ish-mësuesit. Ja që e pata fatin ta përjetoj këtë kënaqësi në këtë bashkëbisedim, pas 40 e ca vitesh, në një raport tjetër (intervistues) me Z. Besnik Meçe, ish-mësuesin tim të nderuar të fizkulturës në vitet 1975-197...

Lexo më shumë

Të pathënat e Avdulla Kënaçit, gazetarit të dy sistemeve në Shqipëri

28-06-2020 - Komunitet

Intervistë me gazetarin dhe shkrimtarin Avdulla Kënaçi Jeta Dedja: Me Avdulla Kënaçin jam njohur në Televizionin Shqiptar, ku unë punoja në departamentin e aktualitetit dhe paralelisht kisha një bashkëpunim me departamentin e kulturës ku Avdullai ishte pjesë. Ajo që më bënte përshtypje sa herë shkëmbeheshim, ishte ritmi i dialogut dhe kurioziteti shoqërues. Në atë ko...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg