• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Trudeau i kërkon Edi Ramës votën e Shqipërisë për vendin vakant në Këshillin e …

15.02.2020 - Kanada - Hits:322

Marrëdhëniet mes Iranit dhe USA si dhe Coronavirus kanë qenë pjesë e rëndësishme e axhendës në Konferencën e Mynihut për Sigurinë. Kryeministri kanadez Justin Trudeau, pjesëmarrës ...

Liria Prishtina, një shqiptare mes fituesve të Oscars 2020

10.02.2020 - Kanada - Hits:1612

Më 9 Shkurt u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar. Mes emrave të njohur të kinemasë dhe industrisë së filmit ishte dhe një artiste me origjinë shqiptare. Ajo quhet Liria ...

Montreal-Gent Bejko korr sukses me “Komedia e Tenorëve”

07.02.2020 - Kanada - Hits:2037

 “Mos u përpiq të bëhesh qesharak, sepse ajo do dalë vetë”, kjo ishte këshilla e regjisorit Gent Bejko që i dha aktorit kryesor Erik Sauvé në Komedinë e Tenorëve. Pasi lexova kë...

Vancouver - Maestro Bujar Llapaj, koncert bamirësie në ndihmë të vendlindjes

31.01.2020 - Kanada - Hits:323

Të shtunën e kaluar, 25 Janar 2020, në Grace Curch në Vancouver të provincës British Columbia, West Coast Simphony Orchestra Chamber Ensemble zhvilloi koncertin vjetor të bamirësis...

Jean Charest, “Kapiteni i Kanadasë” - Nga Taulant Dedja

16.01.2020 - Kanada - Hits:316

A do të jetë Jean Charest lideri i ardhshëm i konservatorëve kanadezë dhe kryeministri i ardhshëm i Kanadasë? Për ata që nuk e njohin, personi në foto quhet Jean Charest, avokat ...

Trudeau: Do ti shkojmë deri në fund të vërtetës për avionin e shkatërruar nga Ir…

12.01.2020 - Kanada - Hits:216

Në konferencën e tij të tretë për shtyp lidhur me ngjarjen, Kryeministri kanadez Justin Trudeau e ka konsideruar si hap të rëndësishëm faktin që Irani pranoi që ka goditur me raket...

Pas mohimit total një ditë më parë, Irani pranon përgjegjësinë për rrëzimin aksi…

11.01.2020 - Kanada - Hits:402

Përmbysje totale e deklaratave zyrtare iraniane në harkun e 24 orëve. Pranohet më në fund që avioni Boeing 737-800 me destinacion Kievin dhe që i përkiste Ukranian International Ai...

Irani mohon zyrtarisht goditjen e avionit me raketë

10.01.2020 - Kanada - Hits:220

Sipas informacioneve të fundit nga CNN, një zëdhënës i qeverisë iraniane ka deklaruar se raportet amerikane sipas të cilave avioni i rrëzuar pranë Teheranit të mërkurën është godit...

Tragjedia ajrore në Iran, shkaku goditja me raketë - Kanadaja kërkon me vendosmë…

10.01.2020 - Kanada - Hits:547

Gjatë një konference shtypi dje, Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka pohuar që sipas burimeve të besueshme, avioni i Ukraine International Airlines (UIA) në bordin e të cilit 63...

Komunitet

Në promovimin e romanit “Hijet e Muzgut” të Arben Kallamatës

19-01-2020 - Komunitet

Toronto dje u zbardh nga dëbora që s’kishte të pushuar. Qarkullimi me automjete kishte vështirësitë e veta në zona të caktuara e megjithatë kjo nuk i ndali aspak të interesuarit dhe apasionuarit e librit të merrnin pjesë në promovimin e romanit “Hijet e Muzgut” nga Arben Kallamata. Në ambientet e “Colombus Center” në orën 19 salla e prenotuar për këtë eveniment shkëlq...

Lexo më shumë

Komuniteti shqiptaro-kanadez në 12 muaj

02-01-2020 - Komunitet

Përgjatë 12 muajve të vitit 2019 që lamë pas, diaspora shqiptaro-kanadeze nuk ka ndenjur duarkryq në aspektin e aktivizimit komunitar, zhvillimit kulturor e artistik. Aktivistët, artistët, publicistët, shkrimtarët kanë qenë produktivë duke dhënë kontribut të vyer jo vetëm për rrethin e tyre të ngushtë familjar e shoqëror, por edhe për komunitetin e gjerë. FlasShqip ka...

Lexo më shumë

Shqipëria që unë ëndërroj - Me patriotin Hajro Çini në Toronto

01-01-2020 - Komunitet

Intervistoi Taulant Dedja Hajro Çini është një emër i njohur, veçanërisht për diasporën shqiptaro-kanadeze. I ardhur në Kanada që prej fillimviteve ’90-të, pasardhësi i dy nga familjeve më të mëdha patriotike shqiptare, i rritur në Elbasan, ai është një personalitet i paepur, aktiv dhe energjik në çështjet shqiptare, që prej atyre të hershmeve që historia i ka tran...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg