• Prend_Tanushi_Reklama_Laval.jpg

Kanada

Kanada - Lideri i Konservatorëve Erin O'Toole distancohet nga ekstremi i djathtë…

19.01.2021 - Kanada - Hits:3

Erin O'Toole, lideri i Partisë Konservatore Kanadeze, ka bërë dje një lëvizje politike të paparashikuar duke u pozicionuar qartësisht në qendër të spektrit politik. Përmes një letr...

Një qeveri më përfaqësuese e popullit amerikan "Obama 3"? - Ja cila do…

16.01.2021 - Kanada - Hits:83

Sipas shumë vlerësimeve mediatike, ndryshe nga paraardhësi i tij, i cili u rrethua kryesisht me njerëz të bardhë për katër vjet, presidenti i zgjedhur Biden premtoi një kabinet që ...

Kanada - Zgjedhje të parakohshme në provincën Newfoundland Labrador

16.01.2021 - Kanada - Hits:25

St. John’s - Kryeministri i provinces Newfoundland dhe Labrador, Andrew Furey, njoftoi zyrtarisht dje në mbrëmje organizimin e zgjedhjeve të parakohshme në datën 13 Shkurt duke i k...

Gjendje emergjence në Ontario - Nga Fazli Mazreku

13.01.2021 - Kanada - Hits:48

Fazli Mazreku - London ON Kryeministri i Ontarios ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në provincë për shkak të përkeqësimit të gjendjes me përhapjen në masë të pandemisë dhe ...

Nga nesër, ish-astronauti i NASA Marc Garneau në krye të Politikës së Jashtme Ka…

12.01.2021 - Kanada - Hits:42

Disa nga mediat kryesore në Québec kanë pohuar sonte në mbremje që sipas burimesh të sigurta nga Partia Liberale, ministri aktual i Transportit, austronauti i parë kanadez, Marc Ga...

Presidenti Trump miraton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në Uashington

12.01.2021 - Kanada - Hits:66

Presidenti në detyrë, Donald Trump, ka miratuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në Uashington deri më 24 Janar, pasi Policia Federale e SHBA (FBI) njoftoi se grupe të armat...

Ja cilat janë udhëtimet e lejuara gjatë ndalim-qarkullimit në Provincën e Québec

09.01.2021 - Kanada - Hits:82

Siç është njoftuar, nga sot në mbrëmje, 9 Janar 2021 e deri më 8 Shkurt 2021, me urdhër të kryeministrit François Légault, për shkak të rritjes së numrit të të prekurve nga Covid-1...

Buxheti i mbrojtjes: Kongresi i SHBA refuzon veton e Presidentit Trump

29.12.2020 - Kanada - Hits:51

Dhoma e Përfaqësuesve me shumicë dërrmuese e ka refuzuar veton ndaj buxhetit të mbrojtjes të vendosur prej Presidentit në ikje Donald Trump, duke hapur kësisoj rrugën për votimin p...

Sot në London është ditë e mrekullueshme - Nga Fazli Mazreku

26.12.2020 - Kanada - Hits:62

Fazli Mazreku - London, Ontario Londoni i Ontarios është mbuluar me petkun e borës, meqënëse, që njëzetekatër orë nuk kanë të ndalur reshjet.  Kjo bore kaq e madhe eshte e mirep...

Komunitet

Liri Loshi, përfaqësues i Diasporës së Kanadasë, kandidat për deputet në Kosovë - Nga Fazli Mazreku

17-01-2021 - Komunitet

 Fazli Mazreku - London, Ontario Vota për ndryshime ante portas Ështe rast ideal që komuniteti shqiptaro-kanadez, për herë të parë, ta ketë përfaqësuesin e vet në Parlamentin e Kosovës, sepse Liri Loshi, nga Halifax i Nova Scotia, është caktuar kandidat për deputet në Listen e Lëvizjes Vetevendosja për zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit 2021. Nëse Liri Loshi do...

Lexo më shumë

Zejadin Dedinca, një “hero i heshtur” i kohës së Pandemisë - Nga Ermir Dardha

16-01-2021 - Komunitet

Ermir Dardha - Montréal “Faza e parë e diturisë është heshtja, faza e dytë është dëgjimi, faza e tretë mësimi, ndërsa faza e katërt veprimi me të dhe faza e pestë dhe më e rëndësishme e saj është shpërndarja e saj” i kam lexuar diku këto fjalë që kohë pas kohe ua kam kuptuar mesazhin e gjerë. Viti që lamë pas provoi njerëzimin në shumë fusha, disa i paralizoi, disa...

Lexo më shumë

Publikohet vëllimi poetik “Portat e Qiellit” me autor Taip Sulko

03-01-2021 - Komunitet

Një vëllim i ri poetik sapo ka parë dritën e botimit dhe është shpërndarë në libraritë e Tiranës. Titullohet “Portat e Qiellit” dhe ka për autor Taip Sulkon, gazetar, shkrimtar dhe diplomat karriere, një nga pjestarët e komunitetit shqiptaro-kanadez të krijuesve nga fusha e letërsisë artistike. Taip Sulko ka studiuar fillimisht gjuhë-letersi dhe gjuhë hungareze në Un...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Prend_Tanushi_Reklama_Longueuil.jpg