Kanada

Tri orët më magjike në historinë olimpike të Kanadasë

  • Published in Kanada

Në një situatë të nxehti afrikan, olimpizmi kanadez ka përjetuar dje në Tokio disa orë me të vërtetë magjike. Medalje argjendi në 5000 m meshkuj, medalje bronzi në stafetën 4 x 100 metra meshkuj dhe në fund, medaljet e arta në futboll, në një përballje epike me Suedinë (në radhët e të cilës luante edhe Kosovare Asllani) ku fituesi doli pas gjuajtjes së penalltive.

Në fillim, rreth orës 21:00, ka qenë atleti i garave të gjata Mohammed Ahmed, i cili u vendos në startin e nisjes të garës së vrapimit 5000 m mbi pistën e Stadiumit Olimpik të kryeqytetit japonez.

30 vjeçari Ahmed, me një akselerim në 200 metrat e fundit, ka arritur të dalë i dyti duke fituat medaljen e argjendtë me vetëm 45 të qindat e sekondës më shumë se vendi i parë që u fitua nga ugandezi Josh Cheptegei. Kësisoj, për herë të parë Kanadaja siguron një medalje në garën prestigjioze të 5000 m.

Ndërkohë teksa në Yokohama finalja e futbollit për femra Kanada-Suedi po i drejtohej fundit të kohës së rregullt në barazim 1-1, në Tokio nisi gara e stafetës 4 x 100 m për meshkuj. Katërshja Aaron Brown, Brendon Rodney, Jerome Blake dhe Andre De Grasse përsëriti të njejtin rezultat si në Rio 2016, duke fituar sërish medaljen e bronzit. Për De Grasse kjo ishte medalja e gjashtë në dy lojëra olimpike radhazi dhe ai tashmë është i vetmi sprinter kanadez më këtë palmares.

Pas ceremonisë së medaljeve në garën e 4 x 100 metrave, pritej me ankth përfundimi i finales së futbollit ku koha e rregullt përfundoi në barazim 1 me 1. Kanadaja rezistoi përballë një Suedie që nuk kish humbur asnjë nga 17 takimet e fundit. Për më tepër, në të gjitha kompeticionet e këtij rangu, suedezet gjithmonë kishte dalë fituese përballë vajzave kanadeze. Por ekipi kanadez, falë shpirtit kolektiv dhe rezistencës fizike i rezistoi fort sulmeve kundërshtare gjatë 30 minutave shtesë.

Diku pak para mesnatës nisi gjuajtja e penalltive dhe të parën e humbi Kosovare Asllani që për fat të keq goditi traversën. Pas momentesh dramatike humbjesh e shënimi nga të dy anët, me gjuajtjen e penalltisë së gjashtë nga Julia Grosso (3-2), Kanadaja arriti të fitojë medaljen e artë, që është dhe suksesi më i madh i saj deri më sot në futboll. Mbi fushën e blertë ndodhi mrekullia. Më në fund edhe veterania legjendare, 38 vjeçarja Christine Sinclair realizoi ëndrrën më të madhe të karrierës së saj, medaljen e artë olimpike.

©Flasshqip.ca

Foto: Radio-Canada