• GJERGJI-HASA-AVOCAT-3.jpg

Kanada

Diaspora vetëm votë me korrespondencë - Në Kanada nuk lejohet krijimi i zonave z…

14.11.2019 - Kanada - Hits:158

Rregullat kanadeze për votimet dhe zonat zgjedhore të shteteve të tjera Kohët e fundit, tema e pjesëmarrjes së diasporës në zgjedhjet shqiptare po lakohet gjithnjë e më tepër. E...

Saskatchewan shpall Nëntorin muajin e Trashëgimisë Shqiptare

12.11.2019 - Kanada - Hits:294

Komuniteti shqiptar në Regina, Saskatchewan në këtë muaj festash kombëtare do ketë një arsye më shumë për të festuar. Ministri i Kulturës, Parqeve dhe Sportit, Gene Makowsky, ka nj...

Një ‘lexim’ i shpejtë i zgjedhjeve kanadeze të 21 Tetorit 2019

22.10.2019 - Kanada - Hits:373

1. Pjesmarrja në zgjedhje arriti rreth 66,2%, pra 2,2% më e ulët se viti 2015. 2. Më shumë se 27 milion kanadezë u ftuan të ushtrojnë të drejtën e votes dhe 4,7 milion syresh kanë...

Zgjedhjet në Kanada - Liberalët pritet të   qeverisin në minorancë

22.10.2019 - Kanada - Hits:276

Justin Trudeau do të drejtojë sërish qeverinë kanadeze në një mandat të dytë por pa arritur të ketë shumicën në Dhomën e Komunave. Liberalët fituan në 157 zona, por që një qeveri ...

Produktet alkoolike shqiptare dhe tregu kanadez (2) - Flet eksperti Nikolin Musa…

14.10.2019 - Kanada - Hits:568

Në shkrimin e parë kushtuar tregut kanadez të pijeve alkoolike dhe mundësive të importimit të produkteve shqiptare, përmes bisedës me Alqi Karanxha (General Manager i Qendrës së Sh...

Julie Dabrusin, deputetja që drejton grupin e miqësisë Kanada-Shqipëri

14.10.2019 - Kanada - Hits:519

Deputetja Julie Dabrusin garon sërish për Liberalët në zonën e Danforth, Toronto, ku jeton një pjesë e konsiderueshme e komunitetit shqiptar. Ajo mbahet mend nga shqiptarët e Tor...

Kanadaja dhe zgjedhjet si detyrim qytetar - Nga Dr. Tritan Kalo

14.10.2019 - Kanada - Hits:300

Zgjedhjet federale në Kanada do të zhvillohen më 21 Tetor 2019, e hënë, ditë pune. Në atë ditë, punëdhënësit janë të detyruar t’u japin tre orë të paguara punonjësve të tyre për të...

Produktet alkoolike shqiptare dhe mundësitë e tregut kanadez (1) - Flet Alqi Kar…

29.09.2019 - Kanada - Hits:698

 Nga Taulant Dedja Pjesa e parë Një përvojë pune e dy viteve të fundit më ka ndihmuar të njoh më nga afër LCBO, kompaninë shtetërore të Ontarios që tregëton dhe shpërndan produkt...

‘Zbulimi’ i radhës i Ministrit të Diasporës Majko dhe e vërteta e dhimbshme mbi …

26.09.2019 - Kanada - Hits:1065

Pas “zbulimit” të diasporës shqiptare (fisi Udu) në Afganistan dhe deklarimit pompoz se në Kanada jetojnë 70,000 shqiptaro-kanadezë (shifër pa kurrfarë baze zyrtare dhe në diskorda...

Komunitet

Në emigracion nuk ka integrim pa punë dhe sakrifica - Intervistë me profesorin e Toronto George Brown College, Petro Karanxha

10-11-2019 - Komunitet

I ftuar sot në rubrikën Profil-Intervistë të Flasshqip vjen Petro Karanxha. Petro është pa diskutim një histori suksesi, ndër shumë të tjera në Kanada, falë asaj që ai e thekson, punës, vullnetit dhe sakrificave. Kur kam takuar babain e Petros, kirurgun e njohur korçar Llambro Karanxha, personalitet krejt i veçantë me një kulturë të përgjithshme vërtetë të admiruesh...

Lexo më shumë

Ajet Nuro: Të punojmë të gjithë për marredhënie më cilësore Kanada-Shqipëri!

17-09-2019 - Komunitet

Intervistoi Taulant Dedja Ajet Nuro ka lindur në Selckë të Tepelenës ku dhe kreu arsimimin fillor dhe 8-vjeçar. Shkollën e Mesme (dega bujqësore) e vazhdoi në Buz (Tepelenë) ndërsa në vitin 1991 iu dha e drejta të studionte Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin “Eqerem Çabej” në Gjirokastër. Paralelisht punoi si mësues në vendlidje për tu vendosur më pas në Tiran...

Lexo më shumë

Nga Saskatchewan flet Ajdin Kozmaqi: Diaspora duhet të jetë pjesë aktive e proceseve politike në atdhe

24-08-2019 - Komunitet

Bisedë me Ajdin Kozmaqin, Kryetar i Shoqatës Shqiptare “Iliria”, Regina-Saskatchewan Intervistoi Taulant Dedja Po rikthehemi në FlasShqip tek tema e shqiptarëve të qytetit Regina në provincën Saskatchewan. Sërish mes nesh Ajdin Kozmaqi, një figure emblematike e këtij komuniteti të vogël në numër, por shumë aktiv. Ka pak muaj që, pas dorëheqjes së Lejdi Agos, për shk...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Fort-York-Pizzeria-reklama.jpg