• Prend_Tanushi_Reklama_Laval.jpg

Kanada

Java Kanadeze - Lajme shkurt 18. 02. 2024

18.02.2024 - Kanada - Hits:16

  Algonquin Park - Ontario   -British Columbia, dy të plagosur pas një përplasje trenash në Revelstoke -Alberta, vazhdon të rritet numri i automjeteve të vjedhura në Edmonton ...

Java Kanadeze - Lajme shkurt 11. 02. 2024

11.02.2024 - Kanada - Hits:23

Aerial of Campobello Island - New Brunswick   -British Columbia, detyrohet të japë dorëheqjen ministrja e Arsimit Selina Robinson -Alberta, ekspozitë në nderim të ushtarëve me...

Fundvit 2013, Toronto pa drita - Nga Taulant Dedja

11.02.2024 - Kanada - Hits:28

Taulant Dedja Prag Krishtlindje. Sapo ka hyrë dimri. I ftohti i pazakontë dhe mëma natyrë me sa duket shkarkon tërë dufin e saj. Tonelata shiu të akullt janë derdhur mbi Toronto...

Java Kanadeze - Lajme shkurt 04. 02. 2024

04.02.2024 - Kanada - Hits:38

Magdalen Islands Quebec   -British Columbia, 18 shoqata myslimane kërkojnë shkarkimin e ministres së Arsimit të Lartë -Alberta, edukimi seksual i fëmijëve nuk do bëhet pa pëlq...

Dy kanadezë të akuzuar si të rekrutuar nga Irani për kryerje atentatesh në SHBA

30.01.2024 - Kanada - Hits:31

Media shtetërore Radio-Canada, e cila i referohet një aktakuze të Departamentit amerikan të Drejtësisë, ka raportuar dje (29.01.) se dy shtetas kanadezë dhe një iranian janë akuzua...

Java Kanadeze - Lajme shkurt 28 janar 2024

28.01.2024 - Kanada - Hits:35

Charlevoix - Québec   -British Columbia, ofrohen 1000 kandidatura për vende pune si zjarrëfikës pyjesh -Alberta, kreut i NDP për provincën do zgjidhet më 22 qershor 2024 -Nov...

Kanada: Gjykata Federale deklaron antikushtetuese gjendjen e jashtëzakonshme të …

24.01.2024 - Kanada - Hits:48

Shoqata Kanadeze për Liritë Civile (Canadian Civil Liberties Association) e ka fituar përballjen me qeverinë e kryeministrit Justin Trudeau për çështjen e kushtetutshmërisë së gj...

Java Kanadeze - Lajme shkurt 21 janar 2024

21.01.2024 - Kanada - Hits:43

Kanadezja Hannah Schmidt, kampione bote në ski cross (21.01.2024 Nakiska-Alberta)   -Alberta, propozohet programi Canada Home Share si zgjidhje për krizën e strehimit në Drumhe...

Kanada: Ottawa i transferon Nunavut administrimin e tokave, burimeve natyrore dh…

19.01.2024 - Kanada - Hits:59

Nunavut një nga tre territoret pak të populluar në veri të Kanadasë ka nënshkruar dje (18.01) një marrëveshje me qeverinë federale për transferimin e përgjegjësive në administrim...

Komunitet

Arbër Xhekaj, gol në National Hockey League dedikuar Kosovës në Ditën e Pavarësisë

18-02-2024 - Komunitet

Festa e Pavarësisë së Kosovës, që u kremtua dje (17.02.) kudo ku jetojnë shqiptarë në Kanada u bë objekt komentesh këtë vit edhe në National Hockey League. Kësaj here falë Arbër Xhekajt, lojtarit kolos në repartin e mbrojtjes të ekipit Canadiens të Montréal me baba shqiptar dhe nënë çeke. Xhekaj ka shënuar golin e dytë të tij këtë sezon në ndeshjen kundër Capitals të ...

Lexo më shumë

Një ide për të përjetësuar kujtimin e Liliana Cingut në Toronto - Nga Taulant Dedja

13-02-2024 - Komunitet

Edhe pse kanë kaluar shumë vite që nuk e ushtroj më profesionin tim të parë, violinën, shpirtërisht vazhdoj t’i përkas familjes së artistëve, aq më tepër që në Kanada ndodhet sot dhe ai që më mësoi i pari atë instrument, por edhe shumë shokë e kolegë të artit dhe muzikës, nga vitet e shkollës apo të punës në Shqipëri. Ndaj dhe si të gjithë ata që e kane njohur e për...

Lexo më shumë

In Memoriam Lili Cingu - Mesazhe nga artistë dhe aktivistë të komunitetit shqiptar në Toronto

08-02-2024 - Komunitet

Ndarja nga jeta e ikonës sё valles popullore shqiptare Lili Cingu, si rrallëkush e admiruar nga i gjithë publiku shqiptar, u përjetua këto ditё me shumë emocion jo vetëm nё Tiranë, por edhe në Toronto të Kanadasë, ku ajo jetoi për gati tri dekadat e fundit dhe ku kontribuoi me artin dhe personalitetin e saj unik në të gjitha evenimentet e rëndësishme komunitare dhe ...

Lexo më shumë
  • La-Famiglia-Pizza-reklame.jpg
  • Prend_Tanushi_Reklama_Longueuil.jpg