Kolumnist

Fotoja e Saliut dhe qelia luksoze për Edi Ramën - Nga Ilir Levonja

Ilir Levonja - Florida, SHBA

Mos na hapni barkun më se jemi bërë gazi i botës. Një lajm bombë thonë dhe vazhdojnë. Stafi i ish-Sekretarit amerikan të Shtetit, i cili erdhi në Tiranë para dy ditëve, ishte pajisur me foton e Sali Berishës, në mënyrë të atillë që po t'i afrohej rastësisht në korridoret e hotelit, të mos e pranonin.

E kthyet epokën e propagandës në atë farë feje, sa do ju mallkojnë brezat me vite. Para ca ditëve mbytët botën shqiptare me ca marrëzi të tipit ministrja e Ramës është me barrë. As shtatzënë nuk thoshit. Nuk hapje dot faqe web-i se i njëjti avaz. Pastaj nuk është lajm nëse ka mbetur shtatzënë një ministre e re në moshë. Zoti e bekoftë dhe e pastë dritë. Lajm është nëse do të kishte mbetur Edi Rama shtatzënë. Ky po është lajm.

Dje u çorrët me një web austriak karshi Ilir Metës. Çfarë nuk thatë për presidentin. Jo për Ilir Metën. Nga ana tjetër si nuk u skuqët përpara shqiptarëve. Si nuk morët asnjë përgjegjësi se këtë Ilir Metën nuk e zgjodhën ata, por ju. Vetëm hidh në rrugë dhe laj duart. Kushedi se sa keni paguar një web skupesh aty në Vjenë dhe shqyet botën shqiptare. Nuk pastrohet qenefi rilindas jo Ilir Metën të arrestoni, por edhe gjysmën e opozitës.

Në një studio televizive mbrëmë një naiv kokërruar pyeti se kush ia ka bërë presidentit tonë këtë gjë? Pika, pyetjen. Kush ia ka bërë? Po Edi Rama, i cili disa ditë më parë në një aktivitet partie iu hakërrye publikisht SPAK-ut. Dhe kur ju trondisin ka shumë kësi shkrime për afera të tilla, si nuk e pranuat denoncimin e tabloit gjerman Bild mbi vjedhjet e Dibrës 2017 me Damian tërmetin që sot e keni negociues për emrin gjoja të presidentit të ri? Me emër, me zë e me figurë. Madje denoncuesi kishte vënë emrin dhe firmën poshtë.

Edi Rama u tërhoq nga paditja që i bëri gazetarit gjerman. Ky denoncimi tek tabloidi austriak nuk kishte as më minimalen e gazetarisë, firmën e autorit, por propagandë, zhurmë. Sot nxorrët tjetrën, fotot e Saliut. Ishte pajisur stafi i Mike Pompeo me foton e tij se mos i afrohej ky.

Keni marrë peng një vend të tërë vetëm me emrin e Saliut dhe të Ilir Metës. Një fotokopje e shëmtuar e luftës së klasave në diktaturë. Nga ana tjetër kërcënoni Perëndimin me afrimin nga Lindja, nëse nuk çelen negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë. Shqiptarët nuk presin më dhe as që pretendojnë më të shohin aty raportin real të vendeve perëndimore midis shtetit dhe pushtetit. Ka marrë fund kjo aspiratë.

Shqiptarët janë të dërrmuar dhe krahu a mendja vitale duan vetëm të ikin. Po juve kjo nuk iu vret fare, pasi i keni zëvendësuar me krahun e lirë të punës nga Bangladeshi. Ju doni vetëm pushtet kudo. Dhe kjo por vertetohet sot me faktin që numri një i SPAK-ut deklaroi se 80% e pushtetit është përgjuar. Eshtë fare e thjeshtë. Vjedhjet galopante tuajat nuk mbulohen më me propagandë. Diçka u ka dalë duarve. Dhe në 'të e sipër, po u shëmbet në kokë ngrehina fallco.

Në demokraci pushteti absolut është vetvrasje. Ajo jo vetëm ka filluar, por u ka kapluar thellë. Shumë shpejt do u duhet një qeli luksoze për Edi Ramën. Kjo është e gjitha. Jo fotot e Saliut tek badigardët e Mike Pompeo.

©Ilir Levonja