Komunitet

XIXA-tregim nga Artan Gjyzel Hasani

Nga: Artan Gjyzel Hasani

Banorët e qytezës kishin filluar ta thërrisnin mes tyre Xixa.

Kjo për shkak se çizmet e oficerit të ri shkëlqenin edhe kur ai kthehej në këmbë nga kodrat plot baltë të stërvitjes. Nuk ishte nga ato anë dhe askush nuk e dinte nga kishte

Lexo më shumë

Mustafë Ismaili - Ese për librin

Libri është si vera. Sa më i vjetër, aq më shumë i rritet vlera. Sa më shumë lexon, je më i pasur në mendje dhe imagjinatë. Leximi është një akt dhe pasion që kërkon në ambiente vetminë, qetësinë dhe koncentrim. Pra, leximi i librit është

Lexo më shumë

VJESHTA

Nga: Vangjush Ziko

Vjeshta

me kostum lara-lara

qepur me gjemba dëllinje

dhe fije merimange

veshur karnavale

me pelerinë të grisur mbretëreshe,

sikur viti të kish vetëm një stinë,

atë të

Lexo më shumë

Profesori

Nga: Kristaq Turtulli

Ngjarje e jetuar

Ashtu si pylli ka zogj dhe rrugicat e ngushta me kalldrëm kanë fëmijë, jemi ne...

Sheshi i fushës së futbollit ish një kryqëzim rruge shtruar me kalldrëm. Këmbët tona të zbathura

Lexo më shumë

Thika nën dritën e hënës

Nga: Avdulla Kënaçi

Me Stefanin ishim në të njëjtën shkollë të mesme dhe gjatë pushimeve të verës të dy punonim në perimoren e kooperativës. Zakonisht merreshim me ujitjen, jo se ishte një punë e lehtë, por punonim

Lexo më shumë