Komunitet

Por jo...!-Poezi nga Artan Gjyzel Hasani

Nga: Artan Gjyzel Hasani

POR JO…

...nuk mund të jesh dhuratë Krishtlindjesh ti!
dashuria ime është pagane…

nën puthjen plot afsh
bëhesh hark
triumf tingujsh që s’paskan ikur pakthim
notë e munguar në pentagrame...
dëborë stradivarësh nga sytë e tu
mbi paganinët e dehur të

Lexo më shumë

XIXA-tregim nga Artan Gjyzel Hasani

Nga: Artan Gjyzel Hasani

Banorët e qytezës kishin filluar ta thërrisnin mes tyre Xixa.

Kjo për shkak se çizmet e oficerit të ri shkëlqenin edhe kur ai kthehej në këmbë nga kodrat plot baltë të stërvitjes. Nuk ishte nga ato

Lexo më shumë

Mustafë Ismaili - Ese për librin

Libri është si vera. Sa më i vjetër, aq më shumë i rritet vlera. Sa më shumë lexon, je më i pasur në mendje dhe imagjinatë. Leximi është një akt dhe pasion që kërkon në ambiente vetminë, qetësinë dhe

Lexo më shumë

VJESHTA

Nga: Vangjush Ziko

Vjeshta

me kostum lara-lara

qepur me gjemba dëllinje

dhe fije merimange

veshur karnavale

me pelerinë të grisur mbretëreshe,

sikur viti të kish vetëm një stinë,

atë të

Lexo më shumë