Arte & Media

Radio Praga - Nga Vangjush Saro

Krahas familjes, mësuesve, bibliotekës, teatrit, kinemasë, sportit, në rininë tonë pati një ndikim të madh Radio Praga. Nëse gjatë vegjëlisë e dëgjonim dhe e këndonim muzikën e huaj në mënyrë spontane, në gjimnaz nuk bëhej dot pa të. Kjo, falë Radio

Lexo më shumë

Një fjalim i rrallë i Leonard Cohen

Fjala e Leonard Cohen në Madrid 2011, në ceremoninë e marrjes së çmimit të lartë letrar “Princess of Asturias Awards”

Edhe ky fjalim ceremonial i Leonard Cohen, në prani të familjes mbretërore të Spanjës, dhe shumë personaliteteve të njohura të

Lexo më shumë

Kur Marubi ngjyente fotografitë bardhezi

Nga: Luan Rama

Padyshim është një lloj befasie të shohësh fotografitë e Marubit, me ngjyra, ndërkohë që shumë prej tyre i ke parë në bardh e zi. Në fakt një numr i vogël pllakash fotografike «daguerreotype» kanë

Lexo më shumë

Shqiptarja në sytë e francezit Corot

Nga: Albert Vataj

"Shqiptarja" është një nga të paktat punë në tematikën e portretit realizuar në vitin 1872 nga piktori francez, Jean-Baptiste Camille Corot. Kjo punë ndoshta është edhe nga të fundit që mjeshtri

Lexo më shumë