Blog

Kuriozitete - Nga Edison Ypi

Kur do kujtohet Amerika ta djegë me vajguri çerdhen e spiunëve të Sigurimit "Zëri i Amerikës"?

Reforma në Drejtësi do fusë në burg ata që e meritojnë për të zezat që kanë bërë. Bukur. Por a do t'i nxjerrë nga burgu kjo reformë viktimat e drejtësisë së mëparshme të korruptuar dhe kriminale?

Edhe sa do presim të njihemi me emrat dhe pseudonimet e spiunëve të Sigurimit, atyre halabakëve që mbaheshin dhe mbahen për shkrimtarë dhe poetë, si dhe plehrave që luajtën nëpër filmat dhe teatrot e kurvit?

Së shpejti autostrada Tiranë-Durrës do quhet me emrin e atij që e meriton, "Autostrada Esat Pashë Toptani". A do ta presë shiritin Xhaferr Sadiku?

Së afërmi Universiteti i Tiranës do pagëzohet me emrin e Rilindasit të parë shqiptar "Universiteti Shahin Ypi". E gjithë Shqipëria do jetë atje. A do jem unë në atë ceremoni? Jo, nuk do jem. Përtoj të vete. Do jetë Lea Ypi që do vijë nga Londra.

Për kontribut të shquar dhe punë të palodhur në zbulimin e faktit se Avni Rustemi ishte një vrasës me pagesë, sheshi te Pazari i Ri do quhet "Sheshi Ilir Ikonomi". A do ketë kundërshtime? Nëse po, prej kujt?

Marangozi vrasës Myslym Shyri dogji një shqiptar të gjallë me arsyetimin se "ishte i pasur, prandaj e vrava". A dinte të bënte gjë tjetër ky monstër?

Sa orë gjumë fle Blendi Fevziu?

Sa herë në ditë shurron Muç Nanua?

Sa herë në ditë 10 Robert Rakipllari?

Çfarë lloj groshësh ha dhe çfarë lloj pordhësh pjerdh Kol Balla?

Deri në sa metra lart mund ta hedhë shurrën Artur Zheji?

Pse Bunkart-et i bëri Carlo Bollino dhe jo ndonjë tjetër gjatë viteve të pushtetit të Partisë Demokratike kur askush nuk do ta pengonte?

A është e vërtetë se zotërinjtë e nderuar, historiani Uran Butka, avokati Kujtim Cakrani, publicisti Nebil Çika, i paepuri Vehap Kola, qëndrestari Xhaferr Sadiku, i përndjekuri Agron Tufa, i pamposhturi Çelo Hoxha, çdo mëngjez fshijnë bythën me historitë e Paskal Milos dhe veprat e shokut kurvi?

Sa është numri i kafkave që çpon një plumb kallashnikovi?

Sa lëkurë njeriu është në gjendje të xhveshë një brisk berberi derisa të dalë jashtë përdorimit?

Pas sa prerje kokash çmprihet sëpata?

©Edison Ypi