Stil & Jetë

15 arsyet pse puthjet ju bëjnë mirë

Ka njerëz që puthin çdo ditë, ka të tjerë që për shkaqe të ndryshme nuk e konsiderojnë shpesh. Por puthja, thonë shkencëtarët, ka ca të mira në shëndetin mendor e fizik, të cilat duhen mbajtur parasysh. Ja cilat janë ato:

 1. Puthjet shtojnë prodhimin e hormonit të lumturisë

Gjatë të puthurit ndizen qendrat e kënaqësisë në tru, ku çlirohen një sërë substancash si: oksitocinë, dopaminë dhe serotoninë, të cilat ndikojnë në euforinë dhe nxitjen e ndjenjave të dashurisë dhe lidhjes. Gjithashtu ulet niveli i kortizolit (hormoni i stresit).

 1. Puthjet ndihmojnë që të lidheni më tepër me tjetrin

Kur puth partnerin, domethënë që marrëdhënies i shton kënaqësi përveç se ndihmon lidhjen të forcohet e të zgjeasë.

 1. Puthjet çlirojnë stresin

Të puthurit bashkë me përqafimet, përdorimet e fjalëve të ëmbla reduktojnë nivelin e kortizolit, ulin stresin duke përfituar ndjesinë e mirëqënies.

 1. Dhe reduktojnë ankthin

Nuk ka asgjë më të mirë se puthja dhe shprehja e afeksionit për t’u qetësuar në një situatë ankthi.  

 1. Puthjet ulin presionin e lartë të gjakut

Puthjet rritin rrahjet e zemrës duke ndikuar në zgjerimin e enëve të gjakut. Në këtë mënyrë gjaku rrjedh më me vrull dhe shkakton ulje të menjëhershme të presionit.  Kështu që puthjet i bëjnë mirë zemrës jo vetëm metaforikisht.

 1. Puthjet çlirojnë ngërçet

Efekti i zgjerimit të enëve të gjakut dhe shtimit të rrjedhjes së gjakut ndihmon në çlirimin e ngërçeve.

 1. Puthjet zbusin dhimbjet e kokës

Thuajini lamtumirë justifikimit “jo sonte zemër, se më dhëmb koka”. Puthjet të ndihmojnë të largosh dhimbjen e kokës.

 1. Forcojnë sistemin imunitar

Shkëmbimi i pështymës mund të rrisë imunitetin tuaj duke ju ekspozuar ndaj mikrobeve të reja që forcojnë sistemin tuaj imunitar. Një studim i vitit 2014 zbuloi se çiftet që puthen shpesh ndajnë të njëjtën mikrobiotë në pështymën dhe në gjuhët e tyre.

 1. Dhe lehtësojnë alergjitë

Puthjet kanë treguar se sigurojnë lehtësim të ndjeshëm nga alergjitë prej polenit apo insekteve.

 1. Përmirësojnë nivelin e kolesterolit

Një studim i vitit 2009 zbuloi se çiftet që rritën frekuencën e puthjeve përjetuan përmirësim të kolesterolit të tyre. Mbajtja nën kontroll e kolesterolit ul rrezikun tuaj për disa sëmundje, përfshirë sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru.

 1. Madje puthjet ndihmojnë në parandalimin e kaviteteve duke rritur prodhimin e pështymës

Puthja stimulon gjëndrat tuaja të pështymës, gjë që rrit prodhimin e pështymës. Pështyma lubrifikon gojën tuaj, ndihmon në gëlltitje dhe ndihmon që mbeturinat e ushqimit të mos ngjiten në dhëmbë, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve dhe dëmtimit të dhëmbëve.

 1. Janë barometër solid për pajtueshmërinë fizike me një partner

Një studim i vitit 2013 zbuloi se puthja mund t'ju ndihmojë të vlerësoni përshtatshmërinë e një partneri të mundshëm. Sipas grave të anketuara, një puthje vendos nëse ia vlen ose jo të vazhdohet një lidhje.

 1. Dhe puthjet shtojnë dëshirën seksuale

Puthjet çojnë në zgjim seksual dhe shpesh janë forca lëvizëse e vendimit për të bërë seks me dikë. Pështyma gjithashtu përmban testosteron-një hormon që luan rol në zgjimin seksual. Sa më gjatë dhe më me pasion të putheni, aq më shumë testosteron çlirohet.

 1. Sa më shumë të puthni, aq më shumë tonifikoni muskujt e fytyrës

Akti i puthjes mund të përfshijë diku nga 2 deri në 34 muskuj të fytyrës. Puthjet e shpeshta dhe përdorimi i këtyre muskujve veprojnë si një stërvitje për fytyrën tuaj, dhe qafën nëse jeni vërtet në të! Ushtrimi i muskujve të fytyrës mund të rrisë gjithashtu prodhimin e kolagjenit, i cili kontribuon në një lëkurë më të fortë, me pamje më të re.

 1. Puthjet djegin kalori

Përdorimi i muskujve të fytyrës bën që të digjni kalori, diku nga 2 deri në 26 kalori në minutë, varësisht nga pasioni.

Konkluzioni:

Puthjet, pavarësisht se kë po puthni, mund të kenë një ndikim pozitiv në mirëqenien tuaj emocionale dhe fizike.

Puthjet i bëjnë të dy palët të ndjehen mirë me veten e tyre dhe mund të ndihmojnë në forcimin e marrëdhënieve të të gjitha llojeve, kështu që puthni shpesh. Është mirë për ju!

 

©FlasShqip.ca