Shëndet

10 ushqime jeshile që ndihmojnë shëndetin tonë

Sipas disa studimeve, dallimi i disa ngjyrave të ushqimeve dhe ndriçimi i tyre përcaktojnë në trurin tonë ngacmimim dhe dëshirën për të ngrënë. Për fat të keq, duket se ushqimet e gjelbra janë ato që janë më pak nxitëse për trurin tonë. Në fakt, ushqimet e gjelbra kanë karakteristika të ndryshme që i bëjnë ata aleatë të shkëlqyer të shëndetit tonë: Le t’i shohim ato në detaje.

Përbërësit e ushqimeve jeshile.
I. Magnezi
Ushqimet jeshile janë të pasura me këtë mineral, i cili është i përfshirë në shumë funksione të trupit: ajo nxit metabolizmin e karbohidrateve dhe proteinave, stimulon absorbimin e mineraleve të tjera thelbësore si kalcium, fosfor, natrium dhe kalium, rregullon presionin e enëve të gjakut dhe transmetimin e impulsit nervor. Në veçanti, magnezi kontribuon në reduktimin e lodhjes, dhe mbron sistemin muskulor edhe parandalimin e dhimbjes tipike të natës, shpesh për shkak vetëm të mungesës së magnezit në dietë.
II. Folatet.
Perimet me gjethe jeshile janë një burim i rëndësishëm i acidit folik, një element i dobishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht në njerëzit që vuajnë nga hiperhomocisteinemia, që kanë nivele të larta të homocisteinës në gjak, një aminoacid i veçantë konsiderohet si shënues të rrezikut kardiovaskular. Folatet janë gjithashtu të dobishëm në parandalimin e rrezikut të mbylljes jo të plotë të kanalit kurrizor te të sapolindurit, kështu që ato shpesh janë të rekomanduara në dietë e grave në shtatzani. Përveç kësaj, folatet janë gjithashtu të rëndësishme për të siguruar funksionimin e duhur të sistemit imunitar.
III. Vitamina C. Disa ushqime të gjelbra janë ndër ushqimet me përqendrim më të lartë të vitaminës C, një mikronutrient thelbësore për ” thithjen e hekurit që gjendet në perime, por gjithashtu ka veti të rëndësishme antioksidante dhe për këtë arsye parandaluese e shumë çrregullimeve neurologjike kardiovaskulare dhe kronike.
Vitamina C gjithashtu ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe prandaj është i dobishëm për t’u përballur me sezonin e ftohtë pa patur sëmundje. Kjo vitaminë e tretshme shpërndahet në ujë, është fotosensitive, termo e ndjeshme dhe prandaj mund të degradojë shpejt. Për të asimiluar më shumë sasi, ushqimet duhet të hahen të freskëta dhe të papërpunuara.
Klorofil. Ngjyra e gjelbër e ushqimit rrjedh nga prania e klorofilit dhe karotenoidit, ky i fundit përgjegjës për ngjyrën jeshile të errët , dhe janë të dy antioksidantë që luftojnë radikalet e lira dhe ‘plakjen e parakohshme të organizmit.
10 ushqimet jeshile që nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj
1. Spinaqi.
Spinaqi është shumë i pasur me kalium dhe vitaminë A, përveç se përmban sasi të mira të magnezit dhe vitaminës C. Këto vlera ushqyese i japin spinaqit vlera anti-inflamatore që nxisin mbrojtjen e aparatit kardiovaskular. Acidi folik që ndodhet në spinaq na jep një ndihmë të dobishme në sistemin imunitar, ndërsa luteina ka një efekt parandalues në shëndetin e syve, në veçanti ndihmon në parandalimin e degjenerimit makular. Spinaqi gjithashtu përmban shumë hekur, i cili megjithatë asimilohet shumë pak nga trupi ynë. Provoni ato në disa ushqime të shijshme ose si një pjatë shoqëruese bashkë me peshkun. Përdorni dhe pak Grana padano i cili gjithashtu përmban ushqyes të shkëlqyeshëm. Ky djath, në fakt, është një koncentrat i vërtetë i ushqyesve të qumështit, përveç laktozës, prodhohet nga qumësht me pak yndyrë dhe pa ajkë, sepse zvogëlohet gjatë përpunimit. Ai gjithashtu siguron sasi të shkëlqyera të proteinave me vlerë të lartë biologjike, me 9 aminoacidet esenciale, shumë kalcium për shëndetin e kockave, vitamina esenciale si B2, B12 dhe A dhe minerale me funksion antioksidues si zinku dhe seleniumi. Një pjatë ideale për të na mbushur me shëndet!
2. Brokoli. Ato sigurojnë sasi të shkëlqyera të vitaminave A, C, beta-karoten dhe folate. Falë përbërjes së tyre ushqyese ato janë të dobishme për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare, ato kundërsulmojnë mbajtjen e ujit dhe kapsllëkun . Brokoli është pjesë e familjes kruçiferus dhe për këtë arsye përmban sulforafane, një substancë që duket të ketë një efekt mbrojtës kundër tumoreve të zorrëve, pulmonare dhe gjirit. Provoni ato në një salcë të shijshme me makarona .
3. Asparagu. Këto perime kanë një përqendrim të mirë të folatit, vitaminave A, C dhe i garantojnë organizmin tonë një furnizim të drejtë të kripërave minerale, sidomos kaliumit. Ato janë të dobishme për shëndetin dhe mirëqenien e sistemit kardiovaskular, nervor dhe lehtësojnë proçesin e tretjes. Ju mund të konsumoni ato në pjatën me makarona , ose në brumin e këtyre tortave të shijshme .
4. Artiçoka. Cinarina, e pranishme në këtë perime, ka një veprim të dobishëm në diurezën dhe sekrecionin biliar duke i dhënë artiçokes një vlerë diuretike të lartë, për një tretje dhe pastrim (sidomos në nivelin e mëlçisë). Ju mund ti hani ato si një pjatë e dytë të shoqëruar me grejpfrut dhe Grana Padano.
5. Sallata marule. Shumë e pasur me kalium dhe vitaminë A. Ajo gjithashtu sjell zeaksantin, një karotenoid që ka veti të dobishme në aspektin e mbrojtjes së syve.
6. Avokado. Është një nga ushqimet e gjelbra që janë të mira për trupin tonë. Kjo është për shkak se përmbajnë shumë yndyrë, shumica e të cilave janë yndyrna “të mira” (monounsaturne dhe polinsature), të cilat ndihmojnë për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak dhe të ndihmojë për të zvogëluar presionin e gjakut . Prandaj, është një frut shumë i dobishëm në parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Shtojeni këtë frut të butë në ushqimet tuaja.
7. Kivi. Për shkak të sasisë të madhe të vitaminës C të pranishëm në kivi, mund të forcojë sistemin tonë imunitar, duke na mbrojtur nga radikalet e lira (dhe kështu nga plakja e parakohshme) dhe të parandaloj sëmundjet sezonale.
8. Fistikët. Është një frut i gjelbër me një profil të lartë ushqimor. Ato përmbajnë në fakt sasi të shkëlqyera të mineraleve esenciale si kalium, fosfor, magnez, zink dhe selen, si dhe vitamina shumë të rëndësishme, si vitamina A dhe E, si dhe një koncentrim të mirë të acidit folik. Është shumë e pasur me yndyrna monosaturne dhe polisaturne të tilla si omega 3, të cilat luajnë një rol parësor në parandalimin e rrezikut kardiovaskular.
9. Bizele. Shumë njerëz besojnë se është një perime, por në të vërtetë janë perimet e gjelbra që, nëse hahen të papërpunuara, sjellin një sasi të mirë të proteinave të perimeve, fibrave, vitaminave A dhe C. Bizelet gjithashtu përmbajnë sheqerna me një indeks glycemik të ulët, prandaj ata favorizojnë një gjendje shëndetësore për zemrën, venat dhe arteriet, prandaj ata janë të përshtatshëm në dietat për diabetikët.
10. Majdanozi dhe borziloku.
Ata janë dy bimë që përmbajnë sasi shumë të lartë të mineraleve dhe vitaminave, veçanërisht A dhe C. Në përdorim të përbashkët janë konsumuar në sasi të vogla, megjithatë, duke pasur parasysh përqindja e madhe të vitamina esenciale të pranishëm në këto barëra, ato kontribuojnë në plotësimin e përditshme të këtyre mikronutrientëve të rëndësishëm.

Burimi: Anila Kalleshi’s Center